Categories
Sosyal Medya

Toplumsal medya mecralarını kullanarak dolandırıcılık yapan bir şebekeye yönelik operasyon düzenlendi. Adliyeye sevk edilen 18 şüphelinin …

Toplumsal medya mecralarını kullanarak dolandırıcılık yapan bir şebekeye yönelik operasyon düzenlendi. Adliyeye sevk edilen 18 şüphelinin ortasında Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın üzere tanınan isimler de var.

Toplumsal medya kampanyalarıyla para mükafatı verip ödül vergisi ismi altında insanlardan para aldığı öne sürülen fenomenler gözaltına alındı. 16 kişi tutuklanırken 2 kişi özgür bırakıldı.

“Dolandırıcılığı bilsem asla kabul etmezdim”

İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Uğraş Şubesi, toplumsal medya kullanıcılarından ödül kazanma ihtimali sunarak para alan ve vergi olarak tanımlayan fenomenlere operasyon düzenledi. İhbar üzerine soruşturma açılan şebeke, bu mükafatı bir oyunla veriyordu. Verdikleri paranın çok daha fazlasını ise bu ‘vergilerden’ kazanıyordu. Ortalarında Simge Barankoğlu üzere tanınmış isimlerin de bulunduğu 18 fenomen gözaltına alındı. Fenomenlerden 2 kişi özgür bırakılırken 16 fenomen tutuklandı.

Tutuklanan isimlerden olan ve 2018 yılında “örümcek korktun mu” üzere repliklerle ünlü olan Simge Barankoğlu, verdiği tabirde şu kelamları kullandı: “Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya bahis bu aksiyon de öteki reklamlar üzereydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum”

Tıpkı halde tutuklanan fenomen Yeşim Aydın’ın tabiri ise şu formda oldu: “Geçimimi toplumsal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu bireyler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Bu türlü bir dolandırıcılık kabahatinin işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının uydurma olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile irtibata geçmedim, para istemedim. Yalnızca reklam fiyatı aldım. Çok üzgünüm”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.