Categories
Teknoloji, Yazılım

ABD merkezli e-ticaret devi Amazon’un sesli asistanı Alexa, hayli garip bir tartışmayla gündeme geldi. Asistan, sırf 10 yaşındaki küçük bir kız …

ABD merkezli e-ticaret devi Amazon’un sesli asistanı Alexa, hayli garip bir tartışmayla gündeme geldi. Asistan, sırf 10 yaşındaki küçük bir kız çocuğuna akıllara sakinlik veren bir tavsiyede bulundu. Küçük kız çocuğunun annesinin Twitter’daki açıklamalarıyla ortaya çıkan olay, Amazon’u da harekete geçirdi.

Kristin Livdahl isimli bayan, Amazon Echo’yu faal olarak kullandıklarını ve daha evvel de kızıyla birlikte vakit geçirmek için çeşitli meydan okuma tavsiyeleri istediklerini söyledi. Olay günü kızının yeni bir meydan okumayı daha denemek istemesi üzerine bir kere daha Amazon Echo’dan yardım isteyen aile, hiç beklemediği bir cevapla karşılaştı. Amazon Echo’nun yapay zekası Alexa, 10 yaşındaki kız çocuğuna bir devirler TikTok’ta akım haline gelen “bozuk para meydan okuması“nı tavsiye etmişti.

“Kızım bu türlü bir şeyi yapmayacak kadar akıllı”

Bozuk para meydan okuması, kimi elektronik aygıtların sadece bir ucunun prize takılmasını, öteki ucuna ise para üzere elektriği ileten kesimler ile dokunulmasını kapsıyordu. Bu gereksiz akım o periyotlarda; elektrik çarpmalarına, yaralanmalara, yangınlara ve birtakım elektronik aygıtların bozulmasına yol açmış ve şuurlu bireylerin reaksiyonuna yol açmıştı. Kristin Livdahl, hususla ilgili açıklamalarında bu akımın tavsiye edilmesi üzerine Amazon Echo’ya bağırarak Hayır, Alexa, hayır! Kızım bu türlü bir şey yapmayacak kadar akıllı…” dediğini tabir etti.

Hususun gündeme taşınmasıyla açıklamada bulunan Amazon yetkilileri, Echo’yu güncellediklerini ve bir daha bu cins tavsiyelerde bulunmayacağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, “Müşteri itimadı, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor ve Alexa, müşterilere yanlışsız, alakalı ve yardımcı bilgiler sağlamak için tasarlandı.” tabirlerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.