Categories
Yazılım

Gelişen teknolojiyle birlikte platformlar ortası duvarlar da yavaş yavaş kalkmaya başladı. Ekosistemleri birbirine bağlayan yazılımlar sayesinde …

Gelişen teknolojiyle birlikte platformlar ortası duvarlar da yavaş yavaş kalkmaya başladı. Ekosistemleri birbirine bağlayan yazılımlar sayesinde kullanıcılar, platformlar ortasında daha özgür formda hareket edebiliyor. Kullanıcıları özgürleştiren bu yazılımlardan biri de uzak masaüstü kontağı kurmanızı müsaade veren AnyDesk.

Piyasada yer alan en düzgün uzaktan masaüstü uygulamalarından biri olan AnyDesk ile bilgisayarınıza öteki bir aygıttan bağlanabilir ve bilgisayarınızı uzaktan denetim edebilirsiniz. Bu içeriğimizdeyse kullanıcıların merak ettiği “AnyDesk nedir?”,AnyDesk inançlı mi?” ve “AnyDesk nasıl kullanılır?” sorularına karşılık vereceğiz.

AnyDesk nedir?

TeamViewer gibisi bir uzaktan denetim uygulaması olan AnyDesk ile bilgisayarınıza telefon yahut tabletinizden bağlanabilir, bilgisayar üzerinde uzaktan denetim sağlayabilirsiniz. Ofis çalışanları yahut seyahat eden bireyler için ülkü bir uygulama olan AnyDesk, süratli irtibat ve inançlı dizaynıyla her ay milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

AnyDesk, çoklu platform dayanağı sayesinde çeşitli platform ve işletim sistemlerinde de meselesiz formda çalışabiliyor. Uygulamanın desteklendiği platformlar ortasında Windows, Linux, Free BS, macOS, iOS ve Android yer alıyor.

AnyDesk inançlı mi?

Bankacılık standardı olan TLS 1.2 teknolojisi sayesinde bilgisayarınızı yetkisiz erişime karşı koruyan AnyDesk, tüm temasların doğrulanması sırasında bir cins açık anahtarlı şifreleme metodu olan RSA 2048 algoritmasını kullanıyor. Bunlara ek olarak şirket, güvenilirliği artırmak ismine sunucularında Erlang telekomünikasyon teknolojisinden faydalanıyor.

Bunlara ek olarak kullanıcılar; iki faktörlü kimlik doğrulama kullanarak AnyDesk hesaplarını daha inançlı hale getirebilir, zımnilik modu sayesinde uzaktan üzerinde çalışılan ekranı karartabilir ve yetkisiz irtibatları engellemek ismine aygıtlar için bir beyaz liste oluşturabilirler.

AnyDesk nasıl kullanılır?

  • Adım #1: AnyDesk’i bilgisayarınıza indirip kurun
  • Adım #2: Bilgisayardan öbür bir aygıt üzerinde temas kurmak
  • Adım #3: Taşınabilir aygıttan uzak masaüstü kontağı kurmak

Adım #1: AnyDesk’i bilgisayarınıza indirip kurun:

Ferdi kullanım için fiyatsız bir yazılım olan AnyDesk’i buradaki temas üzerinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Misal halde denetim etmek istediğiniz aygıtta da uygulamanın indirilmiş olması gerekiyor. Şayet denetim edeceğiniz/sağlayacağınız aygıt bir bilgisayarsa tekrar tıpkı link üzerinden programı indirin; şayet denetim edeceğiniz/sağlayacağınız aygıt bir telefonsa ilgili uygulama marketinden AnyDesk yazarak taşınabilir uygulamayı indirin.

İndirme süreci tamamlandıktan sonra AnyDesk’i bilgisayarınızda açın. Bunun için indirilen AnyDesk evrakına çift tıklayın ve uygulama çabucak başlayacaktır.

Adım #2: Bilgisayardan öbür bir aygıt üzerinde temas kurmak:

Uygulama açıldıktan sonra sol üst köşede gördüğünüz sayılar sizin AnyDesk adresinizdir. Şahıslar, aygıtınıza erişmek için bu numarayı kullanabilir. Birebir formda bağlanmak istediğiniz aygıt için de bu numaraya sahip olmanız gerekir.

Bağlanmak istediğiniz aygıtın numarasını aldıktan sonra sağdaki arama çubuğuna ilgili aygıtın kimliğini yazın. Şayet evdeyseniz lakin oturum açmak istediğiniz bilgisayarın başında oturum talebini kabul edecek kimse yoksa Ayarlar menüsünden (sağ üst köşede) gözetimsiz erişim için bir parola ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkin edebilirsiniz.

Adım #3: Taşınabilir aygıttan uzak masaüstü kontağı kurmak:

AnyDesk ile bilgisayardan bilgisayara, bilgisayardan mobile yahut mobilden bilgisayara irtibat kurabilirsiniz. Birinci iki seçenek için Adım #2’de belirtilenler geçerli. Mobilden bilgisayara irtibat kurmak için de aslında emsal bir yol izleyeceğiz.

Birinci olarak uygulama mağazasından taşınabilir aygıtınıza AnyDesk uygulamasını indirin. Uygulamayı açtığınızda ekranın üst kısmında yer alan sayılar sizin AnyDesk adresinizdir; bu sayılarla öteki bir aygıttan telefonunuz üzerinde irtibat kurabilirsiniz.

Mobilden uzak masaüstü erişimi sağlamak içinse AnyDesk adresinizin çabucak altında yer alan “Uzak adres” kısmına bağlanacağınız aygıtın adresini girmeniz gerekmekte. Numarayı girip karşı aygıta bağlandıktan sonra ekranın sağ köşesinde yer alan araçlar ikonu ile mouse, klavye, ekran imgesi üzere tüm süreçleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.