Categories
Sosyal Medya

Bildiğiniz üzere Türkiye’de restoranlar ve öbür yeme-içmeye yönelik işletmeler, toplumsal medya kullanımının artmasından ötürü görüntüler çekerek …

Bildiğiniz üzere Türkiye’de restoranlar ve öbür yeme-içmeye yönelik işletmeler, toplumsal medya kullanımının artmasından ötürü görüntüler çekerek dikkat çekmeye çalışıyorlar. Bu görüntüler genelde ya yerin yemeklerini gösterilerle övüyor, ya da dala dair mevzuların mizahi bir formda ele alınmasıyla çekiliyor. Lakin son vakitlerde çekilen kimi görüntülere kimse şimdi mana verebilmiş değil.

Birtakım Türk restoranları, toplumsal medyada spesifik olarak Arap müşterilere elleriyle yemek yedirdikleri görüntüler paylaşmaya başladı. Herkese yapıldığında yalnızca garip olarak isimlendirilebilecek bu davranışın aşikâr bir kitleye uygulanması, toplumsal medya kullanıcıların içindeki sosyologları ortaya çıkardı. Bazıları gelen tenkitleri ırkçılık olarak nitelendirirken, bazıları görüntüyü ırkçılıkla suçladı. Lakin görüntüde milletler dışında tartışma yaratacak bir faktör daha vardı: Cinsiyet.

Yansıların büyümesine yol açan o görüntü:

Kelam konusu görüntülerden biri, toplumsal medyada yansıların çığ üzere büyümesine sebep oldu. Arap turistlerin ilgisini çekmek için hazırlanan görüntüde bir restoran çalışanı, Arap bir müşteriye elleriyle yemek veriyor; adeta hizmet ediyordu. Bu da izleyenlerde işletmenin ırksal ayrımcılık ve cinsiyetçilik üzere problemlere sahip olduğu kuşkusunu yarattı. Hizmetin yalnızca nezaket üzere bir emelle değil de aşikâr bir millete ayrıcalık üzere yapılması, toplumsal medya kullanıcılarının yansısını çekti.

Görüntünün ülke vatandaşları için aşağılayıcı olduğunu düşünen toplumsal medya kullanıcıları, bunun neden yanlış olduğunu düşündüklerini açıkladılar. Görüntüde bir sorun olmadığını düşünenler olsa da reaksiyonların birden fazla olumsuz taraftaydı. Durumu ırka bağlamanın da farklı bir ırkçılık olduğunu düşünenler de vardı. Erkeğe hizmet eden bayan rolünün yerleştirilmiş olduğu görüntü sonuç olarak iki farklı alanda riskli bir senaryo seçmiş oldu.

Turiste İmparator Sezar üzere hizmet edilmesine gelen reaksiyonlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.