Categories
Teknoloji

Döviz kurunun görece sakin olduğu bir ana denk getirip taşınabilir aygıtınız için kulaklık, şarj aleti ve gibisi bir aksesuar aldınız diyelim …

Döviz kurunun görece sakin olduğu bir ana denk getirip taşınabilir aygıtınız için kulaklık, şarj aleti ve gibisi bir aksesuar aldınız diyelim. iOS işletim sistemine sahip iPhone akıllı telefonunuza ya da iPad tabletinize bağladığınız vakit ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ uyarısı mı çıktı? Tasa etmeyin, ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ sorunu yaygın olmasa da görülen bir durum.

‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ sorunu ile karşılaşmanızın pek çok farklı nedeni ve buna bağlı olarak tekrar pek çok farklı tahlil yolu vardır. Lakin direkt olarak aygıt ya da aksesuar kaynaklı üretim yanlışları varsa yapabileceğiniz tek şey eseri iade etmek ya da değiştirmektir. Gelin ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ sorunu nasıl çözülür yakından bakalım ve sorunun tahlili için uygulayabileceğiniz formülleri görelim.

‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ ne demek, neden olur?

‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ sorunu, aslında açıklamasını da beraberinde sunuyor. iPhone ya da iPad’e bağlamış olduğunuz aksesuar, bağlanmış olduğu aygıtla uyumlu değil ya da çalışmasını engelleyecek bir probleme sahip. ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ probleminin birtakım temel nedenleri vardır;

  • Aygıtınıza bağladığınız aksesuar kusurlu ya da hasarlı olabilir.
  • Aksesuar, özgün bir Apple eseri değilse uyumsuzluk yaratabilir.
  • Aygıtınız tarafından desteklenmeyen bir aksesuar kullanmaya çalışıyor olabilirsiniz.
  • İlişki portları kirli ya da irtibat kablosu hasarlı olabilir.

‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ meselesinin nedenlerine baktığımız vakit karşımıza ya basitçe çözülebilecek ya da kolay kolay çözülmeyecek sıkıntılar çıkıyor. ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ probleminin tahliline geçmeden evvel uyaralım; bu türlü bir meseleyle karşılaşmamak için aksesuar almadan evvel kesinlikle üretici firma ile bağlantıya geçerek aygıtınızla uyumlu çalıştığından emin olun.

‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ nasıl çözülür?

  • Usul #1: İşletim sisteminizi güncelleyin.
  • Sistem #2: Aksesuar uyumluluğunu denetim edin.
  • Usul #3: İrtibat portlarını ve kablolarını denetim edin.

Yol #1: İşletim sisteminizi güncelleyin:

Dönüyoruz dolaşıyoruz ve her vakit birebir noktaya geliyoruz, güncelleme. Hangi iPhone ya da iPad modelini kullanıyor olursanız olun, Apple tarafından desteklenen son iOS versiyonunu kullandığınızdan emin olun. Aktüel olmayan bir işletim sistemi onlarca farklı kusur üzere ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ meselesine da neden olabilir.

Bu noktada bir parantez açmakta fayda var. İşletim sistemi üzere şayet varsa aksesuarın üretici firmasına ilişkin bir taşınabilir uygulama kullanıyorsanız, onun da yeni olması gerekir. Birden fazla vakit bu durum ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ problemine neden olmaz lakin tahlil için denenebilecek metotlardan bir adedidir.

Prosedür #2: Aksesuar uyumluluğunu denetim edin:

İster Apple tarafından üretilmiş olsun, ister üçüncü taraf bir şirket tarafından üretilmiş olsun; her aksesuar, her iPhone ya da iPad modeli ile çalışmaz. Apple online mağazasını ziyaret ettiğiniz vakit zati aksesuarların açıklama sayfalarında hangi aksesuarların hangi modellerle uyumlu çalıştıklarına dair bir liste görürsünüz.

Apple online mağazasından değil de farklı bir online mağazadaki farklı bir satıcıdan aksesuar alıyorsanız birebir ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Fakat birçok vakit satıcılar bu çeşit küçük ayrıntıları vermezler ya da vermek istemezler. ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ üzere sıkıntılarla karşılaşmamak için satın almadan evvel satıcıdan ya da üretici firmadan bahis hakkında bilgi almalısınız.

Usul #3: İrtibat portlarını ve kablolarını denetim edin:

‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ meselesinin en çok gözden kaçan nedenlerinden biri kirli irtibat portları ve hasarlı irtibat kablolarıdır. İhtar ile karşılaştığınız vakit ilişkileri çıkarın ve yine takarak deneyin. Sorun devam ediyorsa temas portlarına şöyle bir göz atın ve kesinlikle az bile olsa karşılaşacağınız kirleri ince uçlu bir araçla dikkatli bir halde temizleyin.

Pak temas portalarına karşın sorun devam ediyorsa ilişki kablosundan şüphelenin ve şayet varsa farklı bir kablo ile bağlanmayı deneyin. Baktınız tekrar olmuyor en son olarak aksesuarı farklı bir iPhone ya da iPad aygıta bağlamayı deneyin. ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ sorunu devam ediyorsa maalesef aksesuar kusurlu ya da yanılgılı olabilir, iade etmeyi ya da değiştirmeyi deneyin.

Artık herkes biliyor olsa da yeniden de hatırlatmakta fayda var; yeni bir teknolojik eser aldığınız vakit değiştirme ve iade ihtimaline karşı uzun bir müddet eser faturasını saklayın. Hatta garanti kapsamındaki eserler fatura ile değerlendirildiği için faturayı eseri kullandığınız müddet boyunca atmamanız en yeterlisi. Eser ve hatta eser kutusuna en ufak bir ziyan vermeyin. İade nedeninizi tüm ayrıntılarıyla bildirin ve sorunu açıklayın. Sonuç alamıyorsanız buradaki yazımızdan Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

iPhone ve iPad kullanıcılarının canını sıkan ‘Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir’ sorunu ne demek, nasıl çözülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve sorunun tahlili için uygulayabileceğiniz prosedürlerden bahsettik. Bu cins sıkıntılarla karşılaşmamak için aksesuar satın almadan evvel uyumluluk konusunda emin olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.