Categories
Google Hizmetleri

Google, yeni işletim sistemi Android 12 ile Material You tasarım lisanına geçiş yaptı. Bu yeni tasarım lisanı gereç dizaynın çok daha …

Google, yeni işletim sistemi Android 12 ile Material You tasarım lisanına geçiş yaptı. Bu yeni tasarım lisanı gereç dizaynın çok daha sadeleşmiş ve kişiselleştirilmişi halinde özetlenebilir. Bu yeni Android 12 tasarımı artık de taşınabilir Chrome için de tesirini göstermeye başladı.

Chrome taşınabilir, Android 12 tasarım lisanına ahenk için birinci adımı attı

Chrome taşınabilir, daima olarak tasarımsal değişimler yaşasa da hala Material You tasarım lisanına pek de uygun olmayan kimi öğelere sahip. Bunlardan birisi ise indirme barı bildirimleri.

Epeyce eski olan bu bildirim çubuğu hem tasarım hem de kullanım açısından Android 12‘ye pek de uyumlu değil. 9to5Google‘ın karşılaştığı yeni bir Google Chrome taşınabilir güncellemesi, bu indirme barı bildirimleri için yeni bir dizaynın denendiğini ortaya çıkardı.


Chrome taşınabilir, Android 12 Material You tasarımı ile misal bir indirme bildirim çubuğu deniyor

Şu an için bu yeni bildirimlerin hangi güncelleme ile geleceği belirli değil. Yeniden Chrome taşınabilir üzerinde de bu bilhassa ilgili bir bayrak açılmadı. Bildiğiniz üzere bayraklar yani flags, Google’ın yeni özellikleri denemek için kullandığı bir formül.

Yeni bilhassa altta yer alan Chrome indirme bildirim çubuğu artık üstte yer alacak. Bu bildirim çubuğu indirme süreci başladıktan sonra da göz önünde yer alacak. İndirme bittiğinde de yeni bildirim gelecek ve içeriği açmamız için bu çubuk üstte yer alacak. Burada eski indirme çubuğu yerine kenarları daha yumuşak hale gelmiş bir tasarım görüyoruz.

Bu yeni indirme bildirimi Google Pixel 6 serisinde yer alan Google Chrome taşınabilir için deneme basamağında. Chrome taşınabilir indirme barı bildirim balonundan sağa kaydırarak kurtulmanız mümkün. Bu yeni bildirim çubuğunun art plana nazaran renk değiştirmeye uyumlu olup olmadığı ise şimdi muhakkak değil.

Android 12 bilhassa duvar kağıtlarının renklerine ahenk sağlayan tasarımı ile ön planda. Yeni arayüz tasarımı, iOS gibisi denetim merkezi tasarımı da yeni özellikleri ortasında. Android 12 hakkında daha ayrıntılı özelliklere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.