Categories
Google Hizmetleri

Metaverse kavramının son vakitlerin en tanınan konusu olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Birçok teknoloji devinin milyarlarca dolar yatırdığı …

Metaverse kavramının son vakitlerin en tanınan konusu olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Birçok teknoloji devinin milyarlarca dolar yatırdığı metaverse, ‘internetin geleceği’ olarak nitelendiriliyor ve dünya çapında ilgi görüyor. Türkiye de metaverse çılgınlığına katılan ülkeler ortasında yer alıyor. Geçtiğimiz gün Türkiye’de 20 binden fazla metaverse yerinin satıldığını ve ülkemizdeki sanal arsa fiyatlarını sizlerle paylaşmıştık.

Varsayım edebileceğiniz üzere dünyanın en büyük ülkeleri de metaverse’e yatırım yapıyor. Çin de bu ülkelerin başında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Çin’de bulunan 1.300’den fazla şirketin metaverse için marka tescil başvurusu ve milyarlarca dolarlık yatırım yaptığını aktarmıştık. Artık de ülkenin nüfus bakımından en büyük kenti Şanghay’dan yeni bir metaverse adımı geldi.

Kentin kalkınma planına metaverse dahil edildi

CNBC tarafından paylaşılan habere nazaran Şanghay, önümüzdeki beş yıl için planladığı kalkınma planına metaverse’ü dahil etme kararı aldı. Sanal alanlara yatırımlarını artırmak isteyen Şanghay Belediye İktisat ve Bilgi Teknolojileri Komitesi yaptığı açıklamalarda; kamu hizmetleri, ofislerin, cümbüş, üretim güvenliği, endüstriyel üretim üzere bahislere metaverse’ün entegre edilmesinin ve teşviklerin artırılması gerektiğinin altını çizdi. Buna ek olarak kurul, blok zinciri üzere birçok yeni teknolojiye yönelik araştırmaların da artıracağını aktarırken planlar ile ilgili bir vakit çizelgesi paylaşmadı.

Devlete bağlı basın kuruluşları ise metaverse’ yoluyla oluşabilecek dolandırıcılık üzere dijital cürümlere dikkat çekti. New York Üniversitesi’nden Winston Ma da bu durumla ilgili CNBC’ye açıklamalarda bulundu. Ma, Çin hükümetinin geçtiğimiz yıl boyunca teknoloji devlerine, oyunlara ve kripto paralara yönelik getirdiği yasakları örnek göstererek metaverse’e karşı kısıtlama gelme ihtimalinin bulunduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.