Categories
Sosyal Medya

Fransa merkezli otomotiv şirketi Citroen, Mısır’da değişik bir mevzuyla gündeme geldi. C4 isimli modeli için bir reklam sineması hazırlayan …

Fransa merkezli otomotiv şirketi Citroen, Mısır’da değişik bir mevzuyla gündeme geldi. C4 isimli modeli için bir reklam sineması hazırlayan şirket, bu reklam sinemasındaki sahneler nedeniyle ülke genelinde reaksiyon gördü. Mısırlılara nazaran kelam konusu reklam sineması, bir bayanın nasıl taciz edildiğini gösteriyordu lakin kimse bunun farkında değildi.

Amr Diab isimli Mısırlı müzikçinin yer aldığı reklam sinemasında, yola apansız atlayan bir bayan ile C4’ün içerisindeki bir adamın kıssası anlatılıyor. Dikiz aynasının çabucak altında duran bir butona basan adam, saniyeler evvel çarpmak üzere olduğu bayanın fotoğrafını çekiyor. Üstelik bu fotoğraf, butona basıldığı an akıllı telefona da düşüyor. Toplumsal medyada gündem haline gelen reklam sineması, kimi kesitlerin reaksiyonuyla karşılaştı.

“Bu cinsel taciz. Biliyorsunuz değil mi? Cürüm olan”

Citroen’in reaksiyon çeken reklamı bundan ibaret değil. Sonraki sahnelerde, Amr Diab isimli müzikçi ile fotoğrafını çektiği bir seyahat esnasında görüyoruz. Yani bu ikili sonraki süreçte bir ortaya gelip hayatlarını birleştirme kararı almışlar. İşte bu durum, reklam sinemasının “cinsel tacizi olağanlaştırdığı” tenkitlerinin yapılmasına yol açtı. Afrikalı Bayanların Haklarını Muhafaza Hareketi’nin kurucularından Reem Abdellatif, kelam konusu reklamı ürkütücü bulduğunu açıkladı. Mısır’ın ünlü bayan oyuncularından Rosaline Elbay ise “Merhaba, Citroën. Bu cinsel taciz. Biliyorsunuz değil mi? Kabahat olan” diyerek yansısını gösterdi.

Citroen’den açıklama geldi

Mısır’da toplumsal medyanın gündemine oturan Citroen, bahisle ilgili bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Hususla ilgili yapılan açıklamalarda kelam konusu sahnelerin sinemadan kaldırıldığı ve tacize tolerans gösterilmediği söz edildi. Yaşananlar nedeniyle üzgün olduklarını söyleyen Citroen yetkilileri, reklam sinemasında kelam konusu kameranın HD kalitesine vurgu yapılmak istendiğini fakat farklı bir yere ulaşıldığını söz ettiler.

İşte Citroen’in Mısır’da gündem olan reklam sineması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.