Categories
Yazılım

Bilgisayarınıza kurmak istediğiniz yeni bir yazılım, temel bir uygulama, farklı bir program ya da oynamak istediğiniz bir oyun; içinde pek çok …

Bilgisayarınıza kurmak istediğiniz yeni bir yazılım, temel bir uygulama, farklı bir program ya da oynamak istediğiniz bir oyun; içinde pek çok farklı belgenin olduğu geniş bir yükleme klasörüne sahiptir. Kullanıcı sırf bir yükleme evrakına tıkladığını zannetse de aslında o yazılımın çalışması için gerekli pek çok bilgi vardır. Bu bilgilerin büyük bir kısmı ise .dat uzantılı DAT belgelerinde saklanır.

DAT evrakları genel olarak metin biçimindedir fakat içinde görüntü, fotoğraf üzere farklı tıpta içerikler de barındırabilir. Bilhassa bir e-posta eki olarak bu çeşit bir belgeyi elde ettiyseniz içinde neler olduğunu bilmeniz neredeyse imkansızdır. Neyse ki hiçbir şey tahlilsiz değil. Gelin DAT belgesi nedir biraz daha yakından inceleyelim ve DAT evrakı nasıl açılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruların karşılıklarını görelim.

DAT belgesi nedir?

Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz bir yazılımın, uygulamanın, programın ya da oyunun yanlışsız bir formda çalışması için gerekli temel bilgilerin saklandığı belgeler, .dat uzantılı DAT belgeleridir. DAT belgeleri genel olarak metin biçiminde kodlar barındırırlar lakin kimileri görüntü, fotoğraf üzere farklı içeriklere de sahip olabilirler.

DAT evrakları tek başına mana taşımadıkları için bağlı oldukları program dışında açılmaları zordur ancak imkansız değildir. Örneğin Minecraft üzere bir oyun da kimi bilgileri DAT belgelerinde taşır. Belgeyi açar ve içinde sırf yazılımcıların çözebileceği bir ekip metinler görürsünüz. Yani açılır da ne işe fayda bilinmez.

Açıldığı vakit işe yarayan DAT belgeleri da vardır, mesela Outlook ile gelen e-posta ekleri. Nedendir bilinmez, bazen Microsoft Outlook sunucuları e-posta eklerini otomatik olarak DAT belge formatına çevirerek gönderirler. Bu tıp belgelere, temel DAT evraklarına nazaran farklı bir süreç uygulamak gerekir.

DAT belgesi nasıl açılır?

Şayet bilgisayarınızda bir DAT evrakı bulduysanız evrak özelliklerini inceleyerek onun hangi yazılıma ilişkin olduğunu bulun. Kelam konusu yazılımın olduğu klasöre bırakırsanız DAT evrakı zati vazifesi olan işi yerine getirecektir ve sizin bu belgeyi açmanıza gerek kalmayacaktır. Lakin her belgenin ilişkin olduğu yazılımı çabucak bulamayabilirsiniz.

DAT belgelerinin temel olarak metin biçiminde oluşturulduğunu söylemiştik. Elbette metin biçimindeki belgeleri açmanın en kolay yolu metin görüntüleyici uygulamaları kullanmaktır. Not Defteri üzere bilgisayarınızın işletim sisteminde yüklü olarak gelen metin görüntüleyici uygulamalar üzerinden DAT belgelerini görüntüleyebilirsiniz.

DAT belgesini görüntülediniz, pekala artık ne olacak? DAT evrakı içeriğinde bilgilerin kodlandığı metni görürsünüz ve şayet bir yazılımcı değilseniz bu kodlar çok da manalı gelmez. Olsun, en azından DAT evrakının hangi yazılıma ilişkin olduğunu ya da içeriğinde görüntü ve fotoğraf üzere farklı cinste bir belge olup olmadığını kod içindeki sözlerden çözebilirsiniz.

E-posta eki olarak gelen DAT belgesi nasıl açılır?

  • Adım #1: Buradan Winmaildat internet sitesini açın.
  • Adım #2: Evrak Seç butonuna tıklayın.
  • Adım #3: Açmak istediğiniz DAT evrakını seçin.
  • Adım #4: Start butonuna tıklayın.
  • Adım #5: Boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda DAT evrakı tahlil edilmiş olacak.
  • Adım #6: DAT evrakı içeriğini görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.
  • Adım #7: Süreç tamam.

Microsoft Outlook sunucularında otomatik olarak dönüştürüldüğü için DAT evrak formatında edindiğiniz e-posta ekini açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Şayet bu cins bir süreçle uğraşmak istemiyorsanız e-posta aldığınız kullanıcı ile bağlantıya geçerek belgenin size farklı bir yolla gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Winmaildat internet sitesi aslında direkt olarak DAT belgesini açmaz. Belgeyi tahlil ederek açılabilecek formatlar sunar. Yani bir DAT belgesi içinde birden çok belge bulabilirsiniz. Bu evrakları Winmaildat internet sitesi üzerinden görüntüleyebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Belgelerin formatına nazaran ek süreç gerekebilir.

DAT evrakı nasıl dönüştürülür?

DAT evraklarının içeriği değişebilir olduğu için aslında direkt olarak bir dönüştürme metodundan kelam etmek yanlışsız olmaz. Metin biçimindeki DAT evraklarını Not Defteri ile, görüntü ve ses biçimindeki DAT evraklarını VLC Media Player ile, fotoğraf biçimindeki DAT evraklarını Microsoft Paint ile ve anlattığımız üzere e-posta eki biçimindeki DAT belgelerini Winmaildat internet sitesi ile açabilirsiniz.

Yapılacak en hakikat süreç DAT belgesini Winmaildat ile tahlil etmektir. Böylelikle açamasanız bile en azından evrakın içeriğinin biçimini öğrenebilir ve uygun bir uygulama üzerinden açabilirsiniz. Açtıktan sonra standart evraklar üzerinde yapılan süreçlerin birebirini bu evraklar üzerinde de yapabilirsiniz.

Yazılım ve oyunların çalışması için gerekli bilgileri barındıran ve e-posta eklerinde karşınıza çıkabilen DAT evrakı nedir, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu evrak formatı hakkında bilmeniz gereken kimi kıymetli ayrıntılardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.