Categories
Sosyal Medya

Türk Lirası dolar karşısında her gün, her saat paha kaybetmeye devam ediyor. Tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşan dolar, daha içinde …

Türk Lirası dolar karşısında her gün, her saat paha kaybetmeye devam ediyor. Tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşan dolar, daha içinde bulunduğumuz haftada 10 TL olarak yeni bir rekor kırmıştı. Bugün ise 1 TL daha artarak 11 TL barajını aştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı faiz kararından sadece on dakika sonra dolar 44 kuruş arttı. 10.97 düzeyinde olan dolar, gün içinde 11,31 TL’yi gördü.

Dolarda bugün yaşanan sert artış, siyaset faizinin100 baz puan indirilerek %15 olarakbelirlenmesinin akabinde geldi. Türk Lirası’nda yaşanan bu bedel kaybı tıpkı vakitte kurdaki öbür istikrarları de değiştirdi. Şu anda Euro 12,61, İngiliz Sterlini 14,95, gram altın 663 TL pahasında. Buna ek olarak TCMB’nin faiz indirimine gittiği karardaki metindeAralık ayında da bu artışın devam edeceğinin sinyalleri veriliyor. Faiz indiriminin gelecek ay da devam etmesi için açık kapı bırakan metin, TL üzerindeki baskının artmasına da yol açıyor.

Cumhurbaşkanı’nın TCMB açıklaması:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleşen küme toplantısında “Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur. Bunu farklı yere çevirme çabasına girenlere boşuna uğraşma diyoruz. Milletin sırtından faiz belasını kaldıracağız. Hala kalkıp da bu çabada birlikte yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasınlar. Ben bu yolda faizi savunanla olamam” sözlerini kullanmıştı. Toplantının akabinde kendisine faizde bir düşüşe gidilip gidilmeyeceği sorulduğundaysa “Merkez Bankası bağımsız değil mi? Yani hem bağımsızlığını konuşuyorsunuz…Bırakın da bağımsız olarak kararını o versin” yorumunu yapmıştı.

Bugünse beklentileri doğrulayan bir kararla faiz düşürüldü ve dolar yine TL karşısında paha kazandı. Kurda her gün yaşanan bu sert dalgalanmalara karşı Twitter üzerinden de reaksiyonlar yağmur üzere geldi.

İşte Twitter’dan gelen yansılar:

Düzgünüm ben.

USD/TRY 10,90. Shiba Inu bile çok daha istikrarlı.

Yeni kripto parayı duymuş muydunuz? İsmi USD/TRY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.