Categories
Sosyal Medya

Davalardan ve skandallardan önünü alamayan Facebook, bu sefer daha ölçülü bir teşebbüsle gündeme oturdu. The Information isimli haber yayın …

Davalardan ve skandallardan önünü alamayan Facebook, bu sefer daha ölçülü bir teşebbüsle gündeme oturdu. The Information isimli haber yayın kanalından elde edilen bilgilere nazaran Facebook, müzisyenlere ve içerik üreticilerine on binlerce dolar ödeyeceği bir projeye giriyor. Bu proje kapsamında Facebook’un ‘Live Audio Room’ olarak isimlendirdiği Clubhouse gibisi yeni özelliğini kullanarak canlı yayın yapan müzisyenlere ve içerik üreticilerine 50 bin dolara kadar para ödenecek.

Facebook’un 10 bin ila 50 bin dolar ortasında para ödeyeceği bu proje kapsamında mutabakata giren müzisyenler ve içerik üreticilerinin, sayısı dört ve altı ortasında olan her biri en az yarım saat süren yayınlar yapmaları gerekiyor. Şirketten şu ana kadar bahisle ilgili bir yorum gelmedi. Lakin bu projenin gerçekleşme ihtimalinin epey yüksek olduğu söylenebilir. Zira bilindiği üzere Facebook’un daha evvelden de içerik üreticilerini teşvik edecek diğer projeleri olmuştu.

Toplumsal medya platformları teşviklere devam ediyor:

Meta olarak yoluna devam eden Facebook, tıpkı vakitte Instagram üzerinden yayınlanan Reeller üzerinden de içerik üreticilerine para teklif ediyor. ‘Bonuses for Reels’ olarak isimlendirilen bu proje kapsamında Kasım ayı içinde 58 milyon görüntülenmeye ulaşan içerik üreticilerine 45 bin dolar para ödenecek. Meta sözcüsü, bu projelerinin emelinin ‘olabildiğince fazla yeni yükselen içerik üreticisinin uzun vadede para kazanmalarında yardımcı olmaya çalışmak’ olduğunu belirtiyor.

Tanınan toplumsal medya kullanıcılarının kitleler üzerindeki tesirlerinden faydalanmak isteyen tek şirket Facebook da değil. Twitter, Snapchat, TikTok ve YouTube üzere dev toplumsal medya platformları da benzeri projelere imza atıyor. Örneğin YouTube, tıpkı Instagram’ın Gerçek projesi üzere ‘YouTube Shorts’ olarak isimlendirdiği özelliğini kullanarak 10 bin dolar üzere büyük paralar kazanma talihi sunuyor. Toplumsal medyanın giderek hayatın daha büyük bir modülü haline gelmesi de bu üslup projelerin daha da yaygın hale geleceğine işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.