Categories
Sosyal Medya

Facebook’un ana şirketi Meta, bugün Türkiye’nin dünyaya açılan et restoran zinciri Nusret’le doğan ‘#saltbae’ etiketini kendilerinin de sebebini …

Facebook’un ana şirketi Meta, bugün Türkiye’nin dünyaya açılan et restoran zinciri Nusret’le doğan ‘#saltbae’ etiketini kendilerinin de sebebini bilmedikleri bir formda yasaklamıştı. Nusret Gökçe’nin Vietnam Komünist Partisi’nden ülkenin Kamu Güvenliği Bakanı To Lam’a biftek yedirdiği imgelerden günler sonra gelen etiket yasağı, Meta tarafından yapılan yeni açıklamaya nazaran kaldırıldı.

Meta sözcüsü, Reuters’a yaptığı açıklamada “Facebook’ta bu etiketin yasağını kaldırdık ve neden yasaklandığını araştırıyoruz.” tabirlerini kullandı. Sözcünün Reuters’a yaptığı açıklama, etiketin sırf belli ülkelerde değil, tüm dünya genelinde yasaklandığını doğrular nitelikteydi.
Etiket yasaklı olduğu mühlet boyunca arama sonuçlarında topluluk kurallarını ihlal ettiği gösteriliyordu.

#saltbae Facebook’ta neden yasaklanmış olabilir?

Etiketin neden yasaklandığı konusunda Meta tarafından rastgele bir açıklama yapılmamış olsa da bu, Facebook’un yapay zekasıyla ilgili bir durum olabilir. Facebook’un yapay zekası, platformdaki içeriklerin moderasyonunu üstlenme konusunda büyük bir rol oynuyor. Yapay zeka, bugüne kadar Facebook’ta yasaklanan içeriklerin %90’ından sorumlu durumda.

Öte yandan Nusret’in paylaştığı görüntü, kısa müddet sonra TikTok’tan da kaldırılmıştı. Bununla birlikte görüntünün kopyalandığı farklı paylaşımlar da ‘topluluk standartlarını çiğnemek’ nedeniyle kaldırılmıştı. Vietnamlı yetkilinin Nusret’le çekildiği videoysa anında Vietnam’da tartışmalar başlatmıştı. Birçok vatandaş, ülkenin güç bir durum içinde olmasına karşın bir yetkilinin bir kişinin maaşlarına bedel yemeği yemesini eleştirmişti.

Vietnam, daha evvel toplumsal medya platformlarına içerik kaldırma ‘emri’ vermişti:

Vietnam, toplumsal medya şirketlerine vakit zaman ‘devlet karşıtı’ olduğu gerekçesiyle paylaşımlara sansür yapılmasını talep ediyordu. Örneğin geçtiğimiz yıl ülke, iç işleriyle ilgili bir görüntünün platformdan silinmesi için Facebook’u açık açık ülkeden kovmakla tehdit etmişti. Nusret’in görüntüsünde gördüğümüz yetkili olan To Lam, Vietnam’ın en yetkili isimlerinden birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.