Categories
Sosyal Medya

Sosyal medya uygulamaları geliştirdikleri yeni sistemlerle, yalnızca tek amaç ile insanların eğlenceli vakit geçirip çıkmasını değil, gündelik hayatımızda daha çok etkileşime girdiğimiz vazgeçilmez parçalar olmak için çabalıyor. Ancak Facebook’un kişisel güvenlik ve gizlilik hakkında onlarca farklı olayla gündeme gelmesi ve kullanıcıları tarafından güvenin son derece düşmesine rağmen, böylesine bir atılımla iyi bir şey yapıp yapmadığı tartışılır. Verilen bu yeni kararlar kullanıcılar için çok daha fazla tedirginlik oluşturarak, belki daha etkin ancak daha düşük kullanıcı sayısıyla sonuçlanabilir. Hele ki firmanın son dönemde yaptığı açıklamalarla gençlere daha çok yöneleceği açıklanmışken, teknoloji ile fazlasıyla içli dışlı olan genç kesim bu olayı biraz daha sorgulayarak ve zor karşılayacaklardır.

Bahsettiğimiz yeniliklerden en göze çarpanı ise, aşağıda görselini paylaştığımız akıllı saat projesi. Bu projeyi yeni adı olan ‘Meta’ ismi ile duyurdular. Gördüğünüz gibi ortaya sızan görsele ilk bakışta özellikle ön tarafında bulunan akıllı kamerası ile, Apple Watch serisine çok benziyor. Ancak saatin kullanıcı arayüzü hakkında henüz pek fazla bilgiye sahip değiliz.

Bu akıllı saatin kamerası ise birkaç özelliği ile diğerlerinden daha fazla dikkat çekecek gibi görünüyor. Ekranda bulunan bir kameranın yanı sıra Full HD 1080p çekim yapabilen bir diğer kamera arka tarafta bulunacak ve hareket halinde istenildiği zaman, kadrandan ayrılarak fotoğraf veya video çekilmesine olanak tanıyacak. Bu özelliklerin yanı sıra planlananlar içerisinde daha sürpriz bir özellik gelecek. Bileğinizin küçük kas hareketleriyle kolayca bu kamerayı kontrol edebileceksiniz.

Bunun dışında firmanın yenilikçi projeleri arasında giyilebilir teknolojiler ve VR gözlük teknolojileriyle ilgili. Bu teknolojiler konusunda geliştirmeler yaparak evlerimize zaten girmiş olan uygulama hayatımızda daha da çok yer kaplayacak gibi görünüyor. Ancak üst üste skandallarla gündeme gelen firma geçmişteki hatalarından ders alarak daha stabil ve güvenli şekilde bu işleri bitirip, yönetebilecek mi? Sorusu akıllara geliyor. Facebook’un sürekli yaptığı hatadır, yaptıkları proje eğer inanılmaz yararlar ile geliyor ise zararlı tarafları üzerinde durmadan aceleyle piyasaya sürülen ve faciayla sonuçlanan onlarca yazılım. Bu sefer öyle olmamasını umut ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.