Categories
Sosyal Medya

Facebook, dünyanın birçok noktasında restoranı bulunan Nusret Gökçe ile özdeşleşen #Saltbae etiketine yönelik pürüzü kaldırdı. Etiket, Nusret …

Facebook, dünyanın birçok noktasında restoranı bulunan Nusret Gökçe ile özdeşleşen #Saltbae etiketine yönelik pürüzü kaldırdı. Etiket, Nusret’in Londra’daki şubesinde Vietnam Kamu Güvenliği Bakanı’na altın kaplamalı biftek yedirdiği görüntülerin toplumsal medyada viral olmasından sonra yasaklanmıştı.

Facebook’un çatı şirketi Meta’nın sözcüsü, hususla alakalı Reuters’e açıklama yaptı. Etiketin neden engellendiğini kendilerinin de bilmediğini tabir etti. Bu hususta araştırmalara devam ettiklerinin altını çizen Meta sözcüsü, “Bu hashtag’in pürüzünü kaldırdık. Nedenini de araştırıyoruz” sözlerini kullandı.

Meta, #Saltbae pürüzünü dünya genelinde kaldırdı

#Saltbae, Facebook platformunda yasaklıyken bu etiketle alakalı arama yahut paylaşım yapan kullanıcılar, topluluk kuralını ihlal ettikleri istikametinde kusur iletisi alıyorlardı. Facebook’un yapay zeka dayanaklı algoritmaları etiketin kullanımına rastgele bir biçimde mutlaka müsaade vermiyordu. Yasağın süreksiz mi yoksa kalıcı olduğu da tam manasıyla aşikâr değildi.

Öte yandan mahzurun münasebeti de açıklanmamıştı lakin toplumsal medyada çeşitli komplo teorileri ortaya atıldı. Facebook’un #Saltbae ambargosunda, Nusret’in Vietnam Kamu Güvenliği Bakanı To Lam’a biftek yedirdiği imajların hissesi olduğu ihtimali üzerinde duruluyordu. Meta sözcüsü, Reuters’e yaptığı açıklamada bu söylentileri doğrulamadı.

Etiketin yasağını kaldırdıklarını söylemekle yetinen sözcü, kararın tüm dünyada geçerli olduğunu aktardı. Yani yalnızca Vietnam’da değil, artık nerede olursanız olun #Saltbae etiketini Facebook’ta kullanabilirsiniz. Bu ortada biftek yedirme görüntüsü TikTok’tan da yeniden bilinmeyen bir sebeple mani yedi. Hususla alakalı Nusret’ten şimdilik bir açıklama gelmedi.

Nusret, 7 Ocak 2017’de restoranının Twitter hesabında yayınlanan “Osmanlı Bifteği” görüntüsünün viral olmasıyla popülerleşti. Tuzun parmak uçlarından ön kola düşürülmesi ve akabinde tabağa düşmesi olarak tasvir edilen #Saltbae hareketi, Nusret ile özdeşleşmiş durumda. Nusret Gökçe’nin şu anda Instagram’da 40 milyona yakın takipçisi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.