Categories
Sosyal Medya

Ortalarında toplumsal medya fenomenlerinin de bulunduğu 16 kişi tutuklandı. Kelam konusu tutuklama kararı dolandırıcılık kabahati için verildi …

Ortalarında toplumsal medya fenomenlerinin de bulunduğu 16 kişi tutuklandı. Kelam konusu tutuklama kararı dolandırıcılık kabahati için verildi. Kabahat şebekesinin, ödül kazandığını belirtip mükafatın “vergisini” talep ederek insanları dolandırdığı öne sürüldü.

Tutuklananlar ortasında Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın da yer alıyor

T24’ün haberine nazaran, İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Çaba Şubesi, toplumsal medyada para mükafatı kazandığını belirtip, mükafatın vergisini vatandaşlardan talep eden hata şebekesine ihbar üzerine soruşturma başlattı. Kelam konusu güvenlik güçleri, cürüm şebekesinin vatandaşları toplumsal medya üzerinden oynanan oyundan para mükafatı kazandıkları ama bir ölçüde vergiyi vererek mükafatı alabilecekleri palavrasıyla kandırdığını tespit etti.

Polis, 10 Kasım‘da eş vakitli düzenlenen operasyonlarda ortalarında toplumsal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın‘ın da bulunduğu 18 kişiyi göz altına aldı. Barankoğlu ve Aydın’ın da ortalarında bulunduğu 16 kişi tutuklanırken 2 kişi özgür bırakıldı.


Yeşim Aydın

Tutuklanan Barankoğlu’nun sözü ise şu biçimde, “Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya mevzu bu aksiyon de öteki reklamlar üzereydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Bir başka tutuklanan toplumsal medya fenomeni Yeşim Aydın’ın sözü ise şu formda, “Geçimimi toplumsal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu şahıslar benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Bu türlü bir dolandırıcılık cürmünün işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının geçersiz olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile irtibata geçmedim, para istemedim. Yalnızca reklam fiyatı aldım. Çok üzgünüm” dedi.

Tutuklanan iki toplumsal medya fenomenlerinin ne vakit yargı karşısına çıkacağı şimdi belirli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.