Categories
Teknoloji

5G kalitesindeki internet ilişkisinden bahsettiğimiz bugünlerde şöyle bir dönüp geriye baktığımız vakit taşınabilir kablosuz internetin atası …

5G kalitesindeki internet ilişkisinden bahsettiğimiz bugünlerde şöyle bir dönüp geriye baktığımız vakit taşınabilir kablosuz internetin atası olarak GPRS sistemini görüyoruz. Bu sistem, o güne kadar görülmemiş bir halde data bağlantısı sağlıyordu. GPRS sisteminin attığı temeller sayesinde 3G kalitesindeki internet ilişkisi geliştirildi ve olaylar gelişerek bugüne kadar geldik.

GPRS sistemi tarafından sunulan kablosuz internetin irtibat kalitesi ve suratı elbette bugünün şartlarıyla kıyaslanamaz. Lakin bilhassa metin ve ses yoğunluklu bilgilerin paylaşımı sırasında ortaya sunduğu hizmet gerçek manada takdire şayandı. Bu nedenle uzun yıllar 3G internetin altyapısı olarak kullanıldı. Gelin GPRS nedir, ne işe fayda soruları üzerinden bugünün internetini borçlu olduğumuz bu sistemi yakından tanıyalım.

GPRS nedir?

General Packet Radio Service, kısaca GPRS, Türkçesi ile Genel Paket Radyo Sistemi; şimdi taşınabilir internetten bahsedilmeyen 2G telefon şebekelerinde çevrimiçi data transferini sağlayan bir sistemdir. Standart GSM sisteminden çok daha süratli bir transfer sunduğu için farklı versiyonları 2.5G ve 2.75G üzere isimlerle de anılmıştır.

Standart bir GPRS sisteminin sunduğu transfer suratı azamî 9.6 kbit/s olarak kullanılıyordu. Bu sistemin temel maksadı GSM ile internet ortasında bir temas kurmak ve kullanıcılarına hareket halindeyken internet ilişkisi sunmaktı. 3G kalitesinde internet kullanılmaya başladığı vakit bile GPRS uzun yıllardır bu sistemin altyapısı olarak kullanıldı.

GPRS ne işe fayda?

GPRS sistemi, GSM kullanıcılarına temel bir internet hizmeti sağlar. Kullanımı kolaydır zira mevcut GSM sisteminin üzerine kurulabilir. Paket taşıma prensibi ile çalışır. Taşınabilir GSM istasyonlarındaki datayı alarak direkt olarak paket anahtarlamalı ağlara yönlendirir. Bildiğimiz internet kontağı işte.

GPRS sisteminin en aktüel sürümleri IP, X.25 ağlar ve genel internet ağı tarafından desteklenmektedir. Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü tarafından geliştirilmiş olan GPRS sistemi, ses ve temel bilgi transferi dışında da yüksek boyutlu dataları aktarmak için kullanılmıştır. Lakin sonlu bir transfer sunduğu için elbette günümüz kaideleri ile kıyaslanamaz.

GPRS sisteminin öne çıkan özellikleri:

  • Çevirmeli ilişki yerine çevrimiçi irtibat sistemi sundu.
  • GSM operatörlerine mevcut sistemleri üzerinden internet hizmeti sunma imkanı verdi.
  • 3G, EDGE ve WCDMA sistemlerinin ana çekirdeğini oluşturdu.
  • Açık mimari yapıya sahipti.
  • IP hizmetleri her vakit tutarlıydı.
  • Birebir altyapı tüm arayüzler için uyumluydu.
  • Telefon hizmetine entegre olduğu için tek altyapı üzerinden hizmet verebiliyordu.
  • IP kesim yatırımlarının önünü açtı.
  • Mevcut altyapı inovasyonlarının önünü açtı.
  • Kolay hesaplanabilir faturalama sistemine sahipti.

GPRS sisteminin evrimi:

GPRS öncesi sistem, bildiğimiz standart çevirmeli temas sistemidir. GPRS’in devreye girmesi ile birlikte tıpkı altyapı üzerinden paket anahtarlama sistemi ile internet erişimi sağlandı. Bu sistemin 3G kalitesindeki internetin de çekirdeğini oluşturduğunu söylemiştik lakin ortada bir de EDGE sistemi var.

Enhanced Veri rates for GSM Evolution, kısaca EDGE: GPRS sisteminden biraz daha süratli, 3G sisteminden biraz daha yavaştı. Bu bağlamda EDGE için 2.9G diyenler de var. EDGE yerini süratle 3G kalitesindeki internete bıraktı. Sonra bildiğiniz üzere 4G ve bugün artık 5G kalitesinden bahseder olduk. Yani GPRS bu işin temellerini atarak bugünün yüksek süratli internetinin gelişmesinin önünü açmıştır.

Taşınabilir data nedir bilmediğimiz vakitlerde cep telefonlarımızda internetle tanışmamızı sağlayan GPRS nedir, ne işe fayda üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu sistemin günümüz internet teknolojisine sağladığı kıymetli katkılardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.