Categories
Sosyal Medya

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve pratikleşmesiyle birlikte, en az gerçek hayatın içerisinde olduğu kadar toplumsal hayatın içerisinde yer …

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve pratikleşmesiyle birlikte, en az gerçek hayatın içerisinde olduğu kadar toplumsal hayatın içerisinde yer alıyoruz. Bu durum vakit zaman gerçek hayattan soyutlanabilecek seviyeye ulaşabiliyor. Bazen iş için, bazen sıradan bir aksiyon olarak, bazen ise toplumsallaşmak için bulunulan internet ve toplumsal medya ortamı, yakınımızdaki insanlardan uzaklaşmamıza ve onların yansısına sebep olabiliyor.

Bilhassa eşler ortasında kimi vakitler inanç ve kıskançlık krizlerine yol açan bu durum sebebiyle, eşler birbirlerini toplumsal ortamda takip edebilmek için birtakım yazılımlar, programlar ve uygulamalar kullanabiliyorlar. Bu tekniği kullanmak her ne kadar etik görülmese de kimi eşler bunu olağan karşılayabiliyor.

Yüzde 30’u etik buluyor

Güvenlik şirketi olan Kaspersky tarafından, 21 ülkede geçmişte bağlantı yaşayan 21.000’den fazla kişinin iştirakiyle düzenlenen ankete nazaran, insanların yüzde 30’u eşlerinin toplumsal ve dijital ortamlardaki faaliyetlerini izlemenin, stalklamanın etik olduğunu düşünüyor. Bu uygulamalar genel olarak ebeveynlerin çocuklarını denetim etmesi üzere emellerle hizmete sunuluyor.

Anket sonuçlarına nazaran eşlerini izlemenin uygun olduğunu düşünenlerin yüzde 64’ü kandırıldıklarını düşünürlerse, yüzde 63’ü ise güvenlikle ilgili bir tasaları olduğunda bu türlü bir şey yapacaklarını belirttiler. Ankete katılanların yüzde 74’ü de teknoloji yoluyla zorbalığa ya da zulme uğramadıklarını belirtti. Yüzde 83 ise aygıtlarında bir takip aygıtı bulduklarında eşleriyle yüzleşeceklerini söyledi. Pekala siz sevgilinizi, eşinizi bu halde takip etmeyi uygun buluyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.