Categories
Teknoloji, Yazılım

Teknoloji tutkunlarının en çok önemsediği etkinliklerden bir tanesi olan CES 2022’de sahne alan eserlerden bir tanesi de İngiltere’de …

Teknoloji tutkunlarının en çok önemsediği etkinliklerden bir tanesi olan CES 2022‘de sahne alan eserlerden bir tanesi de İngiltere’de geliştirilen “Ameca” isimli insansı robottu. Bu insansı robot, bugüne kadar geliştirilenler ortasında beşere en çok benzeyendi. Hatta bir mühlet evvel bir görüntü ile karşımıza çıkan Ameca, en çok da gerçekçi mimikleri ile dikkat çekmişti.

Ameca, kelam konusu görüntüsünün viral hale gelmesiyle herkesin lisanına düşmüştü. Hatta milyarder iş insanı Elon Musk, bu insansı robotun görüntünün altına “iğrenç” yazmıştı. Fakat pek çok kişi Musk üzere düşünmüyor üzere görünüyor. Çünkü CES 2022’de sergilenen insansı robot, ziyaretçilerin ağır ilgisiyle karşılaştı. Ameca, ziyaretçilerin yönelttiği soruları da yanıtladı.

Ameca’nın mimikleri için 17 bağımsız motor vazife yapıyor

Ameca’nın özelliklerine baktığımızda, bu insansı robotun beşerlerle konuşabildiğini görüyoruz. Konuşmanın konusuna nazaran mimikler yapabilen robot, bu fonksiyon için tam 17 motora sahip. Epeyce gerçekçi dişlere bile sahip olan robotun bir cinsiyeti ise yok. Ayrıyeten robotun rengi de şuurlu olarak gri tercih edildi. Ameca’nın en büyük eksiği ise şu an için yürüyemiyor oluşu. Lakin bu durum ilerleyen periyotlarda değişecek. Çünkü robotu geliştiren grup, yürüme fonksiyonuyla ilgili çalışmalarını da planlamaya başlamış durumda.

Geliştirdikleri robot ile ilgili açıklamalarda bulunan Morgan Roe, “Ameca, yapabildiklerimizin zirve noktası. Onu büsbütün bir insan üzere yapmadık, onu geleceğin robotlarını tasavvur ettiğimiz üzere tasarladık.” tabirlerini kullandı…

İşte Ameca’nın ziyaretçiler ile konuştuğu o anlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.