Categories
Sosyal Medya

Birkaç gün önce Instagram ilgi çekici yeni bir özellik ile karşımıza çıktı. ‘Add Yours’ olarak lanse edilen ‘Seninkini Ekle’ özelliği, hikayelerin yalnızca izlenmesi ve düz bir şekilde direkt yanıt vermesinin dışında etkileşimi artıracak güzel bir yol bulmuş gibi görünüyor. Bu etiket özelliği aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabileceğinden dolayı yeni bir akım başlattı. Ancak bu da bir soruyu beraberinde getiriyor. Bu özellik Instagram ile beraber uzun yıllar kullanılacak mı? Yoksa akım bittiğinde insanlar bu etiketten sıkılıp bir challenge benzeri bu özelliği kullanmayı bırakacaklar mı? Bunu zamanla göreceğiz.

Özelliği kullanmak için hikayede özellik ve etiketleri yukarı kaydırdığınızda bu fonksiyonu görebilmektesiniz. Eğer göremiyorsanız, uygulamanın güncel versiyonuna sahip olduğunuza emin olun. Örneğin, ‘Evcil hayvanının fotoğrafını ekle’ şeklinde bir imge eklediğinizde, diğer kullanıcılar da kolay bir şekilde bu kuyruğa eklenerek hikaye paylaşabilecekler. Ayrıca etiketin altında bulunan profil balonları sayesinde bu özelliği kullanıp fotoğraf ekleyen tüm kullanıcıları bir liste halinde görebilirsiniz.

Instagram’ın bu özellikleri etkilemesi, en büyük rakibi TikTok ile yine bir rekabet içine girdiğini gösteriyor. TikTok herkesin bildiği gibi topluluk tabanlı etkileşimi birincil planda tutarak tüm özelliklerini piyasaya çıkarıyor. Ancak bu rekabeti aşırı boyutlara getirip sade görünümünü kaybederek Facebook uygulamasına benzeyecek şekilde onlarca farklı ve karmaşık özellik getirerek uygulamasının amacından sapmaya başlama ihtimalinin kötü olabileceği tartışılıyor.

Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde artık daha yoğun bir şekilde genç kullanıcıları odaklayacaklarını duyurmuştu. Buradan hareketle gençlerin dikkatini çekecek bu hareketli özellikler gerçekten çalışmaya başladıktan sonra temel yola çıkışa bağlı kalmanın bir önemi kalmıyor. Bu kararı alırken ülkemizde de gözle görülür bir veri ile düşüşe geçen genç yaştaki insanların Facebook kullanımı, tüm dünyada da aynı şekilde düşmeye başladı. Yeni adıyla Meta uygulamasının bunları göz önünde bulundurarak, yenilikçi bir yaklaşım ile sistemi ayağa kaldırmaya çalışıyor. Bunların hiçbiri işe yaramayabilir ve 3-5 sene sonra Facebook’un adını dahi unutabiliriz. Ancak yine de firmaya milyarlarca dolar kazandıran uygulama için bir çaba göstermeye yine de değecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.