Categories
Sosyal Medya

Instagram, uydurma profilleri engellemek için ‘videolu özçekim’ doğrulamasını başlattı. Kullanıcılardan başın farklı istikametlere yanlışsız …

Instagram, uydurma profilleri engellemek için ‘videolu özçekim’ doğrulamasını başlattı. Kullanıcılardan başın farklı istikametlere yanlışsız çevrilerek kaydedildiği bir görüntü isteyen platform, saklılık kaygısı duyanların yansısını çekti. Kasım ayı başlarında Meta, Facebook’ta kullandığı yüz tanıma sistemini kapatacağını ve 1 milyardan fazla şablonu da sistemlerden sileceğini açıklamıştı.

Meta’nın Facebook’ta yüz tanıma özelliğini kapatmasına karşın Instagram’da devreye soktuğu görüntülü özçekim doğrulaması baş karışıklığına yol açtı. Resmi toplumsal medya hesaplarından mevzuyla alakalı açıklamalar yapan şirket, yeni sistemin yüz tanıma ile karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekerek emelini da ayrıntılıca açıkladı.

Instagram, yüz tanıma kullanmadığını açıkladı

Instagram’ın PR grubu tarafından yönetilen @InstagramComms hesabı, reaksiyonlar üzerine Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Yüz tanıma kullanmadıklarını belirten toplumsal medya şirketi, görüntülü özçekim doğrulamasını, bir hesabın gerisinde bot mu yoksa insan mı olduğunu anlamak için başlattığını söyledi.

Instagram yüz tanıma özelliğini kullanmaz, ve görüntü özçekimlerinde de kullanmayız. Bir hesabın gerisinde bir bot değil de bir kişi olduğunu doğrulamaya yardımcı olmak için bir yıldan uzun bir müddet evvel görüntü özçekimlerini kullanıma sunduk.

Görüntü özçekimlerini kullanma sebeplerimizden biri, bir hesabın bot olabileceğini düşünmemizdir. Örneğin, hesap birkaç saniye içinde çok sayıda gönderiyi beğenirse yahut bir sürü hesabı takip ederse, görüntü özçekimleri hesabın ardında gerçek bir kişi olup olmadığını belirlememize yardımcı olur.

Özçekim doğrulamasına ait en değerli baş karışıklığı, kapalılık telaşı oldu. Buna da değinen Instagram, kullanıcıların gönderdiği görüntüyü kalıcı olarak tutmayacağını belirterek “Ekiplerimiz görüntü özçekimlerini inceler ve görüntü özçekimleri 30 gün içinde silinir.” bilgisini paylaştı.

Instagram şu anda herkesten görüntülü özçekim doğrulaması istemiyor. Şirketin de belirttiği üzere, arka arda bir sürü hesabı takip eden yahut gönderileri beğenenlerin spam olmadıklarını tespit etmek için doğrulama faal hale geliyor. İstenen görüntüyü gönderen kullanıcı, takımlar tarafından inceleniyor ve gerçek olduğu anlaşılırsa hesabındaki pürüz kaldırılıyor.

Görüntülü özçekime ek olarak Instagram bazen kullanıcı kimlik kartı gönderme üzere daha katı doğrulama sürecine tabi tutabiliyor. Birtakım durumlarda ise yalnızca e-posta yahut telefon doğrulaması da yetiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.