Kategoriler
Sosyal Medya

Instagram’da yeni bir konum nasıl oluşturulur?

Instagram’da yalnızca Facebook’u kullanarak konum oluşturabilirsiniz. Orada özel bir coğrafi etiket oluşturun ve her iki sosyal ağdaki tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir hale gelir. 

Facebook’ta özel bir konum oluşturun

FB profil sayfanızdan Instagram için bir konum oluşturulabilir. Bu platformların hiçbirinde konum etiketi olmayan, yakın zamanda açılmış bir mağazayla ilgili bir örnek görelim.

 1. Aklında ne var? .
 2. Açılan pencerede Check In’i seçin .
 3. Yeni bir yer ekle’yi seçin . 
 4. Yer adı alanını doldurun . 
 5. haritaya dokunun .
 6. Doğru yerde olması için  kırmızı etiketi harita üzerinde hareket ettirin .
 7. Kaydet’e dokunun .
 8. Özel Yeri Kaydet’e dokunun .

Oluşturma sonrası arayüzünde bir harita widget’ı göreceksiniz. Yayınlamaya gerek yok. 

Facebook’ta bir konumu silemezsiniz, ancak siz ve diğer kullanıcılar bunu bildirebilirsiniz. Yanlış bilgi verdiyseniz veya etiketiniz kullanım koşullarını ihlal ediyorsa, Facebook tarafından silinecektir.

Instagram’da yeni konumla yayınlayın

Artık Instagram’a gidebilir ve az önce oluşturduğunuz konumla gönderi paylaşabilirsiniz. Bir gönderide yalnızca bir konum etiketi olabilir.

Yeni bir IG gönderisi oluştur

Bir Instagram gönderisi oluşturduğunuzda, son sayfada bir konumu etiketlersiniz.

 1. Konum Ekle’ye dokunun . 
 2. Arama kutusuna özel konumunuzun adını yazın .
 3. adı seçin .

Oluştururken benzersiz bir konum adı yazarsanız, Instagram’da hızlı bir şekilde bulursunuz. Doğru etiketi seçtiğinizden emin olmak için gönderi menüsünde veya yayınladıktan sonra kullanıcı adınızın altında etikete dokunun.

Açılan Google Haritalar’da etiketin tam konumunu görebilirsiniz. Gönderdikten sonra, konum etiketini haritada da görebilirsiniz.

Özel konum etiketiyle bir hikaye yükleyin

Instagram hikayenize konum etiketi koyabilirsiniz. Mevcut yerlerin listesi, gönderilerde gördüğünüzle aynıdır. Özel adresinizi bunların arasında bulacaksınız.

 1. Çıkartmalar simgesine dokunun .
 2. Konum etiketini seçin . 
 3. Arama kutusuna yerin adını yazın .
 4. Oluşturduğunuz  özel yeri seçin .

Özel konumunuzu içeren çıkartma, Instagram hikayenizde görünecektir. Değiştirmek için ona dokunabilirsiniz. 

Burada Hikaye yayınlama kılavuzumuzu okuyabilirsiniz .

Instagram için neden yeni bir konum oluşturamıyorsunuz?

Bir konum oluşturduğunuzda, genellikle Facebook ve Instagram’da hemen kullanılabilir hale gelir. Ancak bazen listede uzun zaman alabilir veya hiç görünmeyebilir. Merak etme! Sizin için birkaç çözümümüz var.

Oluşturulan konumun Instagram’da görünmesini bekleyin

Bazen etiketler o kadar hızlı görünmez. Bu yazıyı yazarken bir de konum oluşturduk ve 4 gün içinde Facebook ve Instagram’da göründü. Yine de, sizin durumunuz olmayabilir, bu nedenle, özel konumunuz listelerde görünmüyorsa, aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz. 

Telefonunuzdaki konumu kapatın

Facebook, gerçek konumunuzdan uzak yerler için yeni konum etiketleri oluşturmayı yasaklayabilir. Bulunduğunuz yerden kaldırılmış bir etiket oluşturmanız gerekiyorsa, telefonunuzdaki konumu kapatın.

Instagram’da size yakın konumları görürsünüz. Yakınınızda bir konum göremiyorsanız, telefonunuzda konum özelliğini açın.

Özel konum etiketinizle bir şeyler yayınlayın

Özel konumunuzu Instagram’ın konumlar listesinde kullanılabilir kılmak için FB’de gönderi paylaşmanız gerekmez. Ancak oluşturduğunuz coğrafi etiketin listelerde görünmemesi bir çözüm olabilir.

Instagram konumunuz için bir kategori belirleyin

Oluşturduğunuzda veya düzenlediğinizde yeni konumunuz için bir kategori ayarlayabilirsiniz, bu, etiketin Instagram’da görünmesini sağlayabilir. Ayrıca kullanıcıların sizi bulmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, etiket adına bir mağaza adı “Pinpay” yazdınız, ardından kategoride kıyafet sattığınızı belirtseniz iyi olur. Böylece bir kullanıcı kıyafet ararken sizi buluyor.

Kategori içermeyen coğrafi etiketler genellikle reddedilir. Bir kategori belirtmek için önce bir etiket oluşturun ve onunla bir şeyler gönderin.

 1. Oluşturulan konuma dokunun . 
 2. Üç nokta menüsünü açıklayın .
 3. Düzenleme Öner’i seçin .
 4. Kategori bölümünde +Kategori ekle’ye dokunun .
 5. Yeni pencerede Kategori ekle’ye dokunun .
 6. Arama kutusuna alanınızla ilgili bir kelime yazın . 
 7. Önerilen listeden bir kategori seçin . 
 8. Kaydet’e dokunun .

Instagram biyografinizde özel konum

Adresin listede görünmesini beklerken Instagram biyografinize bir konum ekleyebilirsiniz . Oraya neredeyse istediğiniz herhangi bir konumu koyabilir ve ayrıca bir posta kodu veya şirketinizin adını da belirtebilirsiniz.

Bu özel konum, Instagram kullanıcılarının takip edebileceği tıklanabilir bir bağlantı olacaktır. Ancak, gönderilerin bulunduğu sayfaya değil, bir harita uygulamasına ulaşacaklarını bilmelisiniz. Elbette, Instagram gönderileri veya Hikayeler için özel bir konum oluşturduğunuzdan biraz farklı çalışır. Yine de, son çare olarak veya beklerken mükemmel şekilde çalışır.  

Facebook olmadan Instagram’da konum paylaşın

Aşağıdaki yöntemler, konumunuzu Facebook olmadan Instagram’a eklemenizi sağlar. Yeni bir özel tane oluşturmanız gerekmeyecek, ancak istediğiniz herhangi bir adres veya konum bağlantısını ayarlayabilirsiniz.

Konumun fotoğrafları ve videoları

Oluşturduğunuz konumu bir döngüde veya birkaç Instagram Hikayesinde yayınlayın. Göstermek istediğiniz bir yerin fotoğraf ve videolarından sonra etiketiyle bir harita paylaşın. Veya şehrinizdeki popüler bir noktadan bir yere nasıl ulaşacağınızı videoya kaydedebilirsiniz. 

Özel konumlar ve haritalar içeren Instagram gönderilerini profil sayfanızın üstüne sabitleyin ve hikayeler Instagram Öne Çıkanlar’a kaydedilebilir. Kullanıcı, mağazanıza giden bir yol bulmak için bunları kolayca fark edebilir ve görüntüleyebilir. 

Instagram biyografinizdeki haritalar ve konum bağlantıları

Sosyal medyada Instagram takipçileri ile konum paylaşmak için biyografinizdeki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bir Taplink açılış sayfası oluşturun ve Instagram biyografinize bir bağlantı ekleyin. Üzerinde bir veya daha fazla harita oluşturabilirsiniz. Ve her birine bir veya daha fazla konum koyabilirsiniz.

Instagram biyografinize nasıl bağlantı eklenir makalemizi okuyun .

Konum etiketleri, kesin koordinatlar veya adresler kullanılarak oluşturulur. Koordinatları Google Haritalar’da kopyalayabilirsiniz. Biçimi noktalı ve başka semboller olmadan kullanın. Örneğin, 40.741469, -73.988478. Adresin tam adını yazmalısınız. Örneğin, 89 Bleecker St, New York.

Haritaları yakınlaştırıp uzaklaştırabilir, hareket ettirebilir ve etiketleyebilirsiniz. Böylece manuel olarak etiket yerleştirebilir veya ekledikten sonra yerini netleştirebilirsiniz. Örneğin, girişin tam olarak nerede olduğunu gösterin.

Instagram açılış sayfanızda bir konum paylaşın:

 1. Açılış sayfasında blokları açın .
 2. Haritalar bloğunu seçin .
 3. Koordinatları veya bir yer adresini ayarlayın  . 
 4. İşaretçi ekle’ye dokunun . 
 5. İstediğiniz adı ve açıklamayı yazın .

Bu haritada daha fazla konuma ihtiyacınız varsa 3-5 arası adımları tekrarlayın.

06. Değişiklikleri kaydet seçeneğine dokunun . 

Her haritanın yakınına metin yazabilir, resim ve video yerleştirebilirsiniz. Örneğin, bir yere nasıl gidileceğini açıklayabilirsiniz. Ayrıca paylaştığınız her adreste Instagram kullanıcılarının neler bulacağını anlatmakta fayda olacaktır. 

Kişisel bir Instagram blogunda, en sevdiğiniz yerlerin, mağazaların veya kafelerin bir listesi olabilir. Bir işletme sayfasında tüm ofislerinizi gösterebilirsiniz.

İşte editör arayüzündeki örnekler.

Bir Instagram kullanıcısı özel konumunuza dokunduğunda Google Haritalar’a yönlendirilir. Etiketlediğiniz yere gelirler. 

Önerilen Diğer Yazılarımız

Instagram Keşfete Düşme – En Etkili Yollar!

Twitter Mavi Tik Alma Kuralları Mavi Tik Nasıl Alınır?

Google Bilgi Paneli Nedir Nasıl Açılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir