Categories
Sosyal Medya

Instagram ve Twitter kitlesi genellikle Facebook kullanıcılarından farklı bir profil oluşturuyor. Eskiden Facebook yoğun şekilde kullanılsa da artık Facebook çoğunlukla orta yaş kesiminin ya da belirli grupların alışkanlıktan ileri gelen kullanımlarıyla öne çıkmış durumda. Hal böyle olunca Instagram ve Twitter kullanıcılarını aynı kefeye koyduğumuzda bu kullanıcıların aktif bir şekilde her iki uygulamayı da kullandığını görebiliyoruz. Örneğin, Instagram üzerinden paylaşılan bir fotoğrafın Twitter üzerinde de paylaşılması gayet normal bir aktiviteydi. Ancak bu işin tadı Instagram yönetiminin 2012 yılında aldığı bir karar ile bozuldu. Twitter üzerinden bir Instagram gönderisi linki ekleyip paylaş butonuna bastığınız anda bir kart şeklinde fotoğrafın önizlemesi takipçilerinizin karşısına çıkmaktaydı. Tabii bu durum profiliniz kilitli durumda değilse geçerliydi. Bu özelliğin eksikliği Instagram tarafından birkaç gün önce giderilerek ‘Twitter Card Önizlemesi’ özelliği tekrar geri döndü.

Önceki kaldırma kararının ardında yine Instagram ve Twitter uygulamaları arasındaki rekabet yatıyor. Instagram yöneticileri ilk bu kararı aldıklarında rakip bir uygulama üzerinden içeriklerinin açık bir şekilde yönlendirme olmadan görünmesinin yanlış olabileceğini düşündüklerini ifade etmişlerdi. Ancak bu yeni uygulamayla beraber bunun tam tersi bir karar alınarak Twitter üzerinde Instagram bağlantı kartları yayınlanmaya başladı. Bu da yabancı basın arasında Mark Zuckerberg tarafından Twitter üzerindeki görüntülenmeleri analiz ederek big data tabir edilen veri işleme dünyasını genişletmeye çalışıyor olabileceği dedikoduları yayılmaya başladı. Henüz birkaç ay öncesinde Facebook’un veri sızdırdığına dair Mark Zuckerberg’in yasal sistem ile başının dertte olduğunu biliyoruz.

Sebebi her ne olursa olsun, artık kullanıcılar paylaşımlarını özgürce Twitter üzerinden de yayınlayabilecekler. Görünüş olarak eski tip önizlemeler arasında fazla bir fark bulunmuyor. Twitter aynı zamanda Youtube gönderileri için de uzun zamandır önizleme bulunduruyor. Ancak videoları Twitter üzerinden oynatmak mümkün olmamakla birlikte Youtube adresine yönlendikten sonra videoları izleyebilirsiniz. Bunu çok büyük bir maharet gibi düşünmemek gerekir ortalama bir blog sahibi bile sitesine ekleyeceği ufak kodlar ile Twitter üzerindeki gönderilerini önizleme ile görünmesini sağlayabilir. Gündemi meşgul edecek büyük bir haber olmasa bile bir pratikliğin tekrar kazandırılması adına güzel bir haber gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.