Categories
Teknoloji

Instagram, yeni yılda karşımıza büyük yeniliklerle çıkmaya hazırlanıyor. Bugün Instagram’ın lideri Adam Mosseri tarafından tanıtılan yenilikler …

Instagram, yeni yılda karşımıza büyük yeniliklerle çıkmaya hazırlanıyor. Bugün Instagram’ın lideri Adam Mosseri tarafından tanıtılan yenilikler, uzun vakittir beklenen pek çok özelliği ve kullanıcıları keyifli edecek dokunuşları içeriyor.

Instagram’ın birinci yıllarından itibaren uzunca müddet sahip olduğu ‘kronolojik akış’ özelliğini getiren yenilikler tıpkı vakitte dilediğimiz vakit dilediğimiz ‘kitleyi’ takip etmemize de imkan sunuyor. Gelin tüm yeniliklere birlikte göz atalım.

Akış baştan aşağıya değişiyor:

Bildiğiniz üzere şu an Instagram’da bir ana sayfa akışı ve bunun yanında ‘Keşfet’ ‘Reels’ ve ‘Mağaza’ sekmeleri var. Lakin gelen yeniliklerle birlikte kullanmaya alışık olduğumuz ana sayfa akışına iki farklı ‘sekme’ daha ekleniyor. Uygulamanın arayüzünde Reels ve Keşfet üzere sekmelerin bulunduğu alt kısım birebir kalırken, ekranın sol üst köşesinde bizi yeni bir menü karşılıyor.

Bu menüde ise karşımıza standart ana sayfanın yanında ‘Favoriler’ ve ‘Takip Edilenler’ olmak üzere iki yeni sekme çıkıyor. Bu sekmelerin her birinde göreceğimiz şeyler de değişiklik gösteriyor. Ana sayfa artık olduğu üzere Instagram algoritmasına dayalı içerik sunumuna devam ederken öteki iki sekme, bir nevi ‘istediğimizi’ görmemizi sağlıyor.

  • ‘Favoriler’ özelliği, ‘favladığımız’ hesapların gönderilerinden oluşan ve bir bakıma ‘Yakın arkadaşlar’ özelliğinde olduğu üzere bir sistemi içeren bir yenilik. Bu kısımda sırf daima görmek istediğiniz, kendi seçtiğiniz kitlenin içeriklerini göreceksiniz.
  • ‘Takip Edilenler’ kısmında ise uzun vakittir beklenen kronolojik içerik akışı bizi karşılıyor. Bu sekme, tüm tekliflerden arınmış halde sadece takip ettiğiniz tüm hesapların içeriklerini kronolojik bir sırayla sunuyor.

Şu an test basamağında olan özelliklerin yakın vakitte kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyor. Instagam tecrübesini oldukça değiştirecek üzere görünen bu yeni sistemin nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.