Categories
Sosyal Medya

Instagram bağımsız iletileşme uygulaması Threads için yolun sonuna geldi. 2019 yılında kullanıma sunulan Threads, toplumsal medya platformunun …

Instagram bağımsız iletileşme uygulaması Threads için yolun sonuna geldi. 2019 yılında kullanıma sunulan Threads, toplumsal medya platformunun bir öteki iletileşme yazılımı olan Direct’in yerine geçmişti. Direct, sadece kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmalarına imkan tanırken; Threads ise daha toplumsal paylaşım odaklı bir mecraydı.

Instagram, başlangıçta Threads kullanıcılarının yalnızca Yakın Arkadaşlar listesindeki bireylerle bağlantı kurmalarına müsaade veriyordu. Ekim 2020’de kapsamlı bir güncelleme yayınlayarak uygulamayı genişleten toplumsal medya şirketi, bu hududu ortadan kaldırarak yakın arkadaşınız olsun yahut olmasın herkese bildiri atabilmenize imkân tanıdı.

Instagram Threads, Aralık 2021’de resmen kapatılacak

Instagram’ın Threads uygulamasını kapatacağı söylentileri, yaklaşık 1 haftadır toplumsal medyada dolaşıyor. İddiayı birinci olarak taşınabilir uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi ortaya attı. 10 Kasım’da Twitter hesabından paylaşım yapan Paluzzi, Threads uygulamasında çıkan ihtar iletisini takipçilerine aktardı:

Aralık 2021’den itibaren Threads uygulaması artık kullanılamayacak. Tüm iletilerinizi görmek ve görüntülerinize altyazı eklemek üzere şeyler yapmak için Instagram’a gidebilirsiniz.

Instagram yetkilileri, Threads’in nitekim kapanacağını doğruladı. Hususla ait olarak TechCrunch sitesine bilgi veren toplumsal medya platformu, bağımsız iletileşme uygulamasını Aralık 2021 sonunda desteklemeyi bırakacağı bilgisini paylaştı. 23 Kasım’dan itibaren Threads’i kullanan herkes uyarılmaya başlanacak. Şirket kullanıcıları ana Instagram’a yönlendirecek.

Aktüel datalara nazaran Threads, ABD’nin App Store’unda Fotoğraf ve Görüntü kategorisinde 214. sırada yer alıyor. Ayrıyeten kullanılabilirlik ve genel memnuniyet bakımından Threads’in 2,500 kullanıcı değerlendirmesinde toplam 3,1 puan aldığı gözüküyor. Bu da Instagram’ın uygulamayı toplumsal medya kullanıcılarına benimsetme konusunda pek başarılı olamadığını gösteriyor.


Instagram Threads uygulamasının arayüzü

Araştırma şirketi Sensor Tower’in varsayımlarına nazaran, Threads uygulaması App Store ve Google Play Store genelinde yaklaşık 13,4 milyon indirmeye sahip. Aylık 1 milyardan fazla etkin kullanıcı sayısı bulunan Instagram’ın popülerliği göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı epeyce düşük.

Anlaşıldığı üzere Meta’nın WhatsApp, Instagram, Novi, Facebook platformlarını entegre etme planları çerçevesinde Threads olmayacak. Pekala ya sizler bu bağımsız iletileşme uygulamasını kullanıyor muydunuz? Kapanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.