Categories
Google Hizmetleri

Nasıl ki artık bir bilgisayar programı üzerinde saatlerce uğraşarak yaptığımız görsel düzenlemeleri akıllı telefonumuza indirdiğimiz bir …

Nasıl ki artık bir bilgisayar programı üzerinde saatlerce uğraşarak yaptığımız görsel düzenlemeleri akıllı telefonumuza indirdiğimiz bir taşınabilir uygulama ile birkaç dakika içinde yapıyorsak; artık Tinkercad ve gibisi online uygulamalar sayesinde rastgele bir program kullanmadan sırf internet tarayıcımız üzerinden 3 boyutlu dizaynlar başta olmak üzere pek çok üretim gerçekleştirebiliyoruz.

Bilhassa 3 boyutlu tasarım, kodlama ya da arttırılmış gerçeklik dünyasına yeni girmiş bir üreticisiyseniz Tinkercad ile fiyatsız ve kolay bir biçimde yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz. Tinkercad temel tasarım seviyesinde bir hizmet veriyor olsa da tekrar de son derece kullanışlı bir uygulamadır. Tinkercad kullanımınızı çok daha verimli hale getirecek tüyoları öğrenerek tasarımlarınızı bir adım ileri taşımanız mümkün.

Tinkercad nedir?

Tinkercad, uzun yıllardır 3 boyutlu tasarım alanında hizmet veren Autodesk firmasının sunduğu bir uygulamadır. Bu uygulamayı buradaki Tinkercad internet sitesi üzerinden online olarak kullanabilirsiniz. Üstelik rastgele bir program indirmenize, suram yapmanıza gerek yok. Sırf bir kullanıcı hesabı açarak fiyatsız olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tinkercad ile 3 boyutlu tasarım, elektronik sistem tasarımı, kodlama ve arttırılmış gerçeklik tasarımı yapabilirsiniz. Burası tıpkı vakitte bir eğitim platformu olduğu için tasarım dersi veren bir eğitmenin dersine katılabilir ya da kendiniz uygulama üzerinden bir eğitim başlatabilirsiniz.

Tüm kullanıcıların bilmesi gereken Tinkercad tüyoları:

 • Çalışma alanınızı oluşturun.
 • Tasarımlarınızı 3 boyutlu olarak inceleyin.
 • Farklı görünüm seçeneklerini görüntüleyin.
 • Çalışma alanınızı genişletin.
 • Tinkercad cetveli ile nesnelerinizin tam olması gereken boyutta olmasını sağlayın.
 • Objeleri tek tıkla çevirin.
 • JavaScript ile objeler yazın.
 • Tinkercad kısayollarını keşfedin.

Çalışma alanınızı oluşturun:

Tinkercad ile yaptığınız dizaynlar 3 boyutludur. Yani kendinize düzgün bir taban hazırlamadan hakikat bir tasarım yapamazsınız. Bu nedenle uygulamayı açtıktan sonra birinci olarak Izgara Düzenle seçeneğine tıklayın ve kendinize tasarladığınız eserin boyutlarına uygun bir ızgara belirleyin. Tasarımınız, gerçek hayatta nasıl bir taban üzerinde olacaksa uygulamada da benzeri bir yer üzerinde durmalı. Çalışma alanınızı dilediğiniz vakit değiştirmeniz mümkün.

Tasarımlarınızı 3 boyutlu olarak inceleyin:

Birinci defa 3 boyutlu bir şeyler tasarlamaya çalışan kullanıcılar, genel olarak sırf tek boyutlu düşünmekten kendilerinizi bir türlü alamazlar. Fakat Tinkercad’de tasarladığınız eserin önü, ardı, sağı, solu, üstü ve altı da var. Sol üst köşede göreceğiniz manzara değişim butonu ile tasarladığınız eserin her bir noktasını inceleme ve düzenleme talihiniz var. Tahminen eserin altına küçük bir imza eklemek üzere süreçler ile usta olma yolunda tesirli bir adım atabilirsiniz.

Farklı görünüm seçeneklerini görüntüleyin:

Tinkercad hizmetinin daha çok yeni başlayan kullanıcılara hitap ettiğini söylemiştik. Bu nedenle uygulama pek çok hazır görünüm sunuyor. Ekranı yakınlaştırma butonunun çabucak altındaki buton ile bu farklı görünüm seçeneklerini görüntülemeniz mümkün. Bunları uygulamak zorunda değilsiniz lakin tasarladığınız eserin ne kadar farklı versiyonunu görürseniz ekleyeceğiniz özellikler de bir o kadar eşsiz olacaktır.

Çalışma alanınızı genişletin:

Dediğimiz üzere, Tinkercad ile 3 boyutlu dizaynlar yaptığınızı unutmayın. Çalışma alanınızı genişleterek 3 boyut tesirini zenginleştirecek objeler ekleyin. Workplane butonu ile eseri hareket ettirebilir ve en olmadık noktasına yeni bir obje ekleyerek çok daha güçlü bir dizayna imza atabilirsiniz. Obje ekleme sırasında uygulama tarafından hazır olarak sunulan objelerden birini kullanarak süreçlerinizi çok daha süratli bir formda gerçekleştirmeniz mümkün.

Tinkercad cetveli ile nesnelerinizin tam olması gereken boyutta olmasını sağlayın:

Kendinize gerçek boyutlu, mükemmel bir yer oluşturduktan sonra artık sıra geldi tasarlayacağınız esere de tıpkı formda gerçek boyutlu objeler eklemeye. Şayet 3 boyutlu tasarım işine yeni başladıysanız elle boyut girmek biraz zorlayıcı olabilir. Bu nedenle Tinkercad cetvelini kullanın. Ruler butonuna tıklayarak cetveli etkin hale getirin ve nesnenizin uzunluğunu ölçün. Tam istediğiniz boyutta bir obje yaratana kadar cetveli kullanabilirsiniz.

Objeleri tek tıkla çevirin:

Bütün dizayncılar bilir ki verimli bir tasarım süreci ürettiklerinizi verimli kullanmaktan geçer. Hoş bir obje yarattıktan sonra bir alanı onun kopyalarıyla donatmak istiyorsanız tek tek yine yaratmak büyük bir vakit kaybı olur. Bunun yerine objeyi seçin ve çevir butonuna tıklayın. Ok tuşları yardımıyla çevirmiş olduğunuz objenizi konumlandırın. Birkaç dakika içinde tıpkı objeden onlarca farklı versiyonu çalışma alanına yaymış olursunuz.

JavaScript ile objeler yazın:

Biraz daha profesyonel bir tüyo vermek gerekirse JavaScript programlama lisanı bilenleri bu türlü alalım. Tinkercad üst araç çubuğunda bir kod butonu göreceksiniz. Ona tıkladığınız vakit karşınıza bir kodlama alanı çıkacak. Buradan JavaScript lisanı ile yazarak kendi objelerinizi yaratmanız mümkün. Dediğimiz üzere bu gerçek profesyonellerin kullanabileceği bir özellik lakin yeniden de biraz JavaScript lisanından anlıyorsanız denemekten ziyan gelmez.

Tinkercad kısayollarını keşfedin:

 • Ctrl + C ve Ctrl + V / kopyala ve yapıştır
 • Ctrl + Z ve Ctrl + Y / geri al ve tekrarla
 • Ctrl + D / seçili objeyi çoğaltma
 • Ctrl + H / seçili objeleri gizleme
 • Ctrl + Shift + H / tüm kapalı objeleri gösterme
 • Ctrl + G / seçili objeleri gruplandırma
 • Ctrl + Shift + G / bir kümesi objelere ayırma
 • L / hizalama aracını açma
 • M / ayna aracını açma

Tinkercad uygulamasını kullandıkça çok daha fazlasını keşfedeceksiniz lakin yeni başlarken kesinlikle bilmeniz gereken kimi kısayollar bu biçimde. Uzun bir tasarım sürecinde bazen kullandığınız bu kısayollar toplamda saatlerce vakit kazandırarak hayat kurtarıcı olabilir. Kullanıcı alışkanlıklarınıza nazaran yeni kısayollar keşfetmekten çekinmeyin.

Rastgele bir program indirmeden sırf internet tarayıcınız üzerinden 3 boyutlu tasarım yapmanızı sağlayan Tinkercad kullanırken işinizi kolaylaştıracak kimi tüyolardan bahsettik. Tinkercad kullanıyorsanız niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.