Categories
Sosyal Medya

Türkiye için en kıymetli gündem unsurlarından bir adedinin döviz kuru olduğu bilinen bir gerçek. Çünkü kurdaki dalgalanmalar, aldığımız ekmekten …

Türkiye için en kıymetli gündem unsurlarından bir adedinin döviz kuru olduğu bilinen bir gerçek. Çünkü kurdaki dalgalanmalar, aldığımız ekmekten akaryakıta kadar her eserin fiyatını direkt etkiliyor.

Döviz kurundaki dalgalanma, Türkiye’de yaşayan Japon internet fenomeni Yoshi‘nin de dikkatinden kaçmadı. Twitter’dan mevzuyla ilgili bir paylaşım yapan fenomen, Japon yeni ile dolar kurunun yıllar içerisinde nasıl değiştiğini gösteren bir infografik paylaştı. Bu grafik, 7 Nisan 1993’te 113,85 olan kurun, 11 Kasım 2021’de 113,97 olduğunu gözler önüne sermişti. Yani Japon yeni, yıllar içerisinde dolar karşısında yalnızca birkaç kuruşluk paha kaybı yaşamıştı. İşte bu paylaşım, toplumsal medya kullanıcılarını ikiye böldü.

İşte toplumsal medyayı karıştıran o paylaşım

Üstteki paylaşımın gerçek olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat Investing üzerinden yaptığımız denetimlerde, inanması güç olan bu kur kıymetinin gerçek olduğunu görüyoruz. Evet, dolar/yen paritesinde de vakit zaman sert yükseliş ve düşüşler olmuş lakin grafiğin geneli, bir biçimde kendisini toparlamayı başarmış durumda.

Mevzuyla ilgili gelen kimi paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.