Categories
Yazılım

Dijital dünyanın artık gerçek hayatın ayrılmaz bir kesimi olması ile birlikte hayatımıza pek çok yeni terim girdi. Bunlardan bir tanesi de JAR …

Dijital dünyanın artık gerçek hayatın ayrılmaz bir kesimi olması ile birlikte hayatımıza pek çok yeni terim girdi. Bunlardan bir tanesi de JAR belgesi. Aslında JAR evrakı, pek çok standart kullanıcının kolay kolay karşılaşmayacağı bir evrak tipidir. Zira internet dünyasının vazgeçilmezi Java lisanı ile hazırlanmış evrakların arşiv belgesi .jar uzantılı JAR belgeleridir.

JAR belgeleri, içinde pek çok farklı belge barındırdığı için ZIP formatındadır ve bu nedenle pek çok kullanıcı bu formata aşinadır. Hani çoklu evrakları paylaşmadan evvel sıkıştırıyoruz ya, işte ZIP formatı budur. Bu açıdan baktığımız vakit JAR belgelerinin arşiv belgesi olma özelliği gözler önüne seriliyor. Gelin JAR belgesi nedir, JAR belgeleri nasıl açılır üzere merak edilen soruları biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

JAR belgesi nedir?

.jar uzantılı Java ARchive ya da kısaca JAR evrakı, Java Runtime Environment tarafından Java belgelerini ve bunlara bağlı meta dataları saklayan bir paket belge formatı yani arşiv belgesidir. İçinde birden çok belge barındırdığı için ZIP formatında olan JAR evrakı, içinde Java’ya mahsus bildirim belgeleri taşır.

JAR evrakı ne işe fayda?

En kolay tarifiyle JAR evrakı, her şeyin derli toplu bir biçimde saklanmasını sağlar. İçinde Java ile hazırlanmış bir uygulamanın onlarca farklı bileşenini saklayan bir JAR belgesi sayesinde tüm uygulama, tek bir istek ile verimli bir biçimde dağıtılabilir. Sıkıştırıldıkları için indirme müddetini kısaltırlar. JAR evrakı içinde bulunan bildirim belgeleri, bu belgenin hangi hedefle kullanılacağını açıklar.

JAR evrakı nasıl açılır?

 • Adım #1: Buradan WinRAR programını indirin.
  • ya da buradan 7-Zip programını indirin.
 • Adım #2: Program kurulumunu tamamlayın.
 • Adım #3: Görüntülemek istediğiniz JAR belgesini yüklemiş olduğunuz program üzerinden açın.
 • Adım #4: JAR evrakı içindeki dataları sürükle – bırak metodu ile farklı bir klasöre kaydedin.
 • Adım #5: Süreç tamam.

WinRAR ya da 7-Zip evrak arşivleyici programları üzerinden JAR evraklarını açmak için üstteki adımları izleyebilirsiniz. JAR belgesi ZIP formatında olduğu için bu çeşit programlar işe yarayacaktır. Fakat unutmayın, belge arşivleyici programlar ile JAR evrakını sadece görüntülersiniz. JAR evraklarını çalıştırmak için farklı bir programa gereksiniminiz var.

.jar uzantılı JAR evraklarını görüntülemek için tek seçeneğiniz WinRAR ya da 7-Zip evrak arşivleyici programları değil. İşletim sisteminize bağlı olarak şayet şu anda kullanmakta olduğunuz rastgele bir belge arşivleyici program varsa o program üzerinden JAR evraklarını görüntüleyebilirsiniz. Yani ZIP formatındaki evrakları açan programlar ortasında JAR dayanaklı olanların hepsi bu belgeyi açmanızı sağlayacaktır.

JAR belgesi nasıl çalıştırılır?

 • Adım #1: Buradan işletim sisteminize uygun bir Java Runtime Environment sürümünü bilgisayarınıza indirin.
 • Adım #2: Program kurulumunu tamamlayın.
 • Adım #3: Çalıştırmak istediğiniz JAR evrakı üzerinde sağa tıklayın.
 • Adım #4: Birlikte Aç menüsünü açın.
 • Adım #5: Java yazılımını seçin.
 • Adım #6: Evrak boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda JAR evrakı çalışacak.
 • Adım #7: Dilerseniz JAR evraklarını açmak için Java yazılımını varsayılan olarak kaydedebilirsiniz.
 • Adım #8: Süreç tamam.

Java Runtime Environment programını kullanarak JAR evraklarını açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Kelam konusu program Java Runtime Environment ya da kısaca Java yazılımı olarak da geçmektedir. Bu yazılım sayesinde hem internet dünyasındaki Java içerikleri görüntüleyebilir hem de sahip olduğunuz JAR belgelerini çalıştırabilirsiniz.

JAR belgesi dönüştürme süreci:

JAR evrakını direkt olarak PDF ya da gibisi bir formata dönüştüremiyorsunuz zira JAR belgesi, içinde birden çok belge bulunan karmaşık bir cinstir. Bu nedenle buradaki ilişki üzerinden indirebileceğiniz JSmooth yazılımını kullanarak JAR evrakınızı bir EXE yani Windows yürütme belgesine dönüştürebilirsiniz. Dönüştürme ayrıntılarını bilgisayarınızın özelliklerine nazaran düzenlemeyi unutmayın.

İnternet dünyasının vazgeçilmezi Java’nin arşiv evrakı olan JAR belgesi nedir, nasıl açılır, nasıl çalıştırılır, nasıl dönüştürülür üzere pek çok merak edilen soruyu yanıtladık ve Java arşiv belgesi hakkında bilmeniz gereken birtakım ayrıntılardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.