Categories
Yazılım

Java programlama lisanının görece karmaşık bir dünyası vardır. Şayet bir uzman değilseniz Java ile alakalı sistemlere, formatlara ve belgelere …

Java programlama lisanının görece karmaşık bir dünyası vardır. Şayet bir uzman değilseniz Java ile alakalı sistemlere, formatlara ve belgelere hayli şaşırarak bakabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de JNLP evrak formatıdır. İçinde barındırdığı bilgiler son derece kolay olmasına ve kolay bir taban ile yazılmasına karşın şayet elinizde gerçek bir program yoksa bir JNLP evrakını kolay kolay açamazsınız.

JNLP evrakı, internet tabanlı Java uygulamalarına ilişkin bilgileri barındırır. Diğer bir Java belgesi olan JAR ile karıştırılsa da internet gerekliliği nedeniyle bu belgeden ayrılır. Belgenin içinde Java lisanı ile yazılmış ve temel metin biçiminde düzenlenmiş halde bilgiler bulabilirsiniz. Gelin JNLP evrakı nedir, nasıl açılır, hangi programla çalışır üzere merak edilen tüm soruları ayrıntılarıyla inceleyelim.

JNLP belgesi nedir?

Java Network Launch Protocol, kısaca JNLP, Türkçesi ile Java Ağ Başlatma Protokolü; Java programlama lisanı kullanılarak internet üzerinden çalıştırılmak üzere geliştirilmiş uygulamalara ilişkin bilgileri saklayan bir belge formatı, kimine nazaran bir belge teknolojisidir. JNLP evrakının bağlı olduğu uygulamalar internet tabanlı olsalar da internet tarayıcıları üzerinden değil, aygıta indirilip kurularak çalıştırılırlar.

Birden fazla vakit JNLP belgesi, indirildiği Java uygulaması ile birlikte iner ve onunla tıpkı klasör içinde saklanır. Kimi durumlarda harici olarak indirmeniz, açmanız ve düzenlemeniz gerekebilir. Java lisanını biliyorsanız JNLP belgesini açtıktan sonra gönlünüzce düzenlemeniz mümkün zira bu evraka sahip pek çok uygulama açık kaynak kodlu olarak kullanıcılara sunulur.

JNLP evrakı ne işe fayda?

JNLP belgesi, desteklediği uygulamaya nazaran farklı bir fonksiyona sahiptir. XML şeması biçiminde tanımlanan JNLP evrakları e-imza uygulamalarında, uzaktan erişim programlarında kullanılabilir ya da uygulamanın sunucuya ulaşmak için kullandığı anahtar misyonu görebilir. Bu cins kıymetli misyonları olan JNLP evraklarında bir periyot kıymetli güvenlik açıkları tespit edilmiş ve kısa vakit içinde giderilmiştir.

JNLP evrakı nasıl açılır?

Rastgele bir arama motoruna JNLP nasıl açılır yazıp arattığınız vakit karşınıza çıkan sayısız internet sitesinde onlarca farklı JNLP açma tekniği göreceksiniz fakat ne gerek var? JNLP bir Java evrakı olduğuna nazaran onu açmanın en sağlam formülü yeniden bir Java yazılımı kullanmaktır.

İşletim sisteminiz ne olursa olsun buradaki irtibat üzerinden bilgisayarınıza uygun en şimdiki Java Runtime Environment ya da bilinen ismiyle Java yazılımının en aktüel sürümünü indirin ve heyetimi tamamlayın. Suram sonrası JNLP belgeniz otomatik olarak Java yazılımı üzerinden açılacaktır. Şayet açılmıyorsa Birlikte Aç seçeneği üzerinden Java yazılımını tercih edebilirsiniz.

Şayet fiyatsız olarak kullanabileceğiniz Java yazılımını bile indiresim gelmiyor diyorsanız işletim sisteminizde metin görüntülemek için kullanılan Not Defteri ve gibisi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu çeşit uygulamalar da JNLP evrakları açmanızı sağlayacaktır fakat sistem kaymaları görebilirsiniz.

Neden JNLP evrakı açılmıyor?

JNLP belgesinin Java uygulaması üzerinden bile açılmıyor olmasının birkaç temel nedeni vardır;

  • Java yazılımınız şimdiki değildir.
  • JNLP evrakınız yeni değildir.
  • JNLP belgesi yanılgılı ya da bozuktur.

Java yazılımınız şimdiki değilse üstte paylaştığımız irtibat üzerinden bilgisayarınızın işletim sistemine uygun en aktüel sürümü indirebilirsiniz. Şayet JNLP belgeniz yeni değilse evrakın şimdiki bir versiyonunu bulmaya çalışmalısınız.

Şayet JNLP belgeniz kusurlu ya da bozuksa yanılgılı ve bozuk olmayan bir versiyonunu bulmaya çalışmaktan öteki dermanınız yok. Şayet JNLP belgenizi bir bireyden ya da belli bir kaynaktan edindiyseniz o kişi ya da kaynak ile bağlantıya geçmelisiniz.

İnternet tabanlı Java uygulamalarının bilgilerini barındıran JNLP belgesi nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu belge formatı hakkında bilmeniz gereken birtakım ayrıntılardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.