Categories
Sosyal Medya

Bilindiği üzere Facebook, yakın zamanda ismini ‘Meta’ olarak değiştirerek, kendi içerisinde sosyal etkinlikler bulunan ‘Metaverse‘ adlı bir sanal dünya oluşturmayı planlıyor. Facebook projesi son zamanlarda birçok olumsuzluk ile gündeme gelmişti. Şirketin özel verileri sızdırdığı hakkında çıkan söylentiler, Amerika’da mahkemeye taşınmış ve tüm bu olayların gerçek olduğu su yüzüne çıkmıştı. Zaten son yıllarda kullanımı iyice düşen uygulama popülerliğini kaybetme aşamasındayken çok yenilikçi bir hamle yaptı.

Parekende Mağazalarda Yeni Teknolojiler Sergilenecek

The New York Times gazetesinin haberine göre, Facebook için gelen tüm yeni teknolojilerin, sanal gerçeklik araçlarının hepsinin sergileneceği bir mağaza açılması planlanıyor. Bununla beraber ilk aşamada Amerika’da açılacak mağazaların net açılış tarihi henüz belli değil. Aynı zamanda Metaverse’in sanal dünyada neler yaptığını anlamak için güzel bir proje olacak gibi görünüyor. İlgili haberin devamında bu projenin henüz net olmadığı ve rafa kaldırılabileceği de ifade ediliyor.

Mağazalarda Sohbet Cihazları Satılacak

İsim değişikliğinin tamamlamasından önce ‘Facebook Store‘ adıyla lansmanı yapılacak mağazalar, ilk olarak California’da açılacak gibi görünüyor. Mağazalarda sanal gerçeklik ile ilgili geliştirilen ürünlerle beraber asıl satış odaklı ürün olan görüntülü sohbeti kolaylaştırmaya yarayan cihazlar tanıtılacak. Firmanın girdiği yatırım parlayacak bir proje gibi görünse de Amerika’da denenip ülkemize kadar gelmesi bir hayli zaman alabilir.

Parekende satış mağazası olan teknoloji firmalarını düşündüğümüzde akla ilk olarak Apple geliyor. Apple markasının gerçekten bunu yüksek başarıyla gerçekleştirmesinin sebebi ise kendine has ve yüksek kalite hissi veren konsepti gibi görünüyor. Ancak her parekende satış yapmaya kalkışan teknoloji firması ne yazık ki başarıyı yakalayamıyor. Google açtığı parekende mağazalarda satış oranlarını ölçümlerken, Microsoft geçen yıl açtığı parekende mağazalarını kapatma kararı aldı. Bu projenin de başarılı olup olmayacağını kestirmek henüz çok güç. Projenin daha henüz hayata geçmeden dahi rafa kalkması mümkün. Bu haberin ortaya çıkması ise Facebook’un adını değiştirdiğini duyurduktan bir hafta sonra basına sızıyor. Aslına bakarsanız tahminde bulunmayı bırakın projenin ne tür fiziksel mağazalar oluşturup, ne satışı yapacağı konusunda tahmin yapmak için dahi çok erken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.