Categories
Google Hizmetleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte içinde bulunduğumuz ortamlar da giderek daha da farklılaşmaya devam ediyor. Akıllı telefonların birinci …

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte içinde bulunduğumuz ortamlar da giderek daha da farklılaşmaya devam ediyor. Akıllı telefonların birinci piyasaya sürülmesinin akabinde beşerler adeta toplumsal medya platformlarına akın etmişti. İnteraktif tecrübe sunan bu platformlar hayatımızın öylesine büyük bir kesimi haline geldi ki birçok kişi yiyip içtiklerinden girip çıktığı yerlere kadar hayatının her anını paylaşma gereksinimi duyar hale geldi. Bunun da bir nevi ‘sosyal medya içinde yaşamak’ olduğunu söyleyebiliriz.

Bilhassa son birkaç yıl içerisinde gündeme oturan sanal cihan, yani metaverse konseptiyse bu ‘dijital ortamda yaşam’ fikrini öteki bir boyuta taşıyor. Bu tarafta atılan en büyük adımın ise Facebook’un ismini Meta’ya çevirip gücünü ve yatırımlarını artık bu alanda harcayacağına dair yaptığı açıklama olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar birçok kişi için ‘sanal bir evren’ büyüleyici bir fikir üzere gelse de bazıciddi güvenlik sorunları gün yüzüne çıkmaya başladı.

İnternet sapıklarına gün doğmuş olabilir:

Microsoft, Google, Apple ve doğal ki Meta üzere dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, metaverse projeleri için inanması güç paralar harcamaya devam ediyor. Kendinize has avatarınızla öbür beşerler ile oyun oynayabildiğiniz, buluşmalar yapabildiğiniz, spor salonuna yahut sinema izlemeye gidebildiğiniz bu cihan, gerçek hayatta var olan bütün interaktif tecrübeleri sanal bir ortama taşımayı hedefliyor. Bu fikir de bilim-kurgu evrenlerinden farksız üzere görünüyor.

Öte yandan bu sanal cihanlar içindeki güvenlik ve kapalılık problemleri giderek daha da bariz hale gelmeye başladı. Bahsi geçen teknoloji şirketleri bile bu güvenlik problemlerinin farkında olduklarına dair açıklamalarda bulunmuşlardı. Taciz, kelamlı hücumlar ve hakaretler sanal gerçeklik oyunlarının adeta ayrılmaz modülleri haline geldi. Bu hareketlerin önüne geçmekse şu an için neredeyse imkansız, zira kullanıcıların davranışlarını kayıt altına alıp rapor edecek bir sistem bulunmuyor. Fakat gerçek tehdit, internet sapıklarının bu sanal cihanlara giriş yapmasından kaynaklanabilir.

Gerçekmiş üzere hissettirebilir:

Kullanıcıların kendilerini büsbütün bu sanal kainatta üç boyutlu bir gerçeklik içinde hissediyor olması, metaverse’deki sapkın davranışları internet ortamından daha tehlikeli kılıyor. Chanelle Siggens isimli 29 yaşındaki Kanadalı bir vatandaş, oynadığı bir sanal gerçeklik oyununda öteki bir erkek avatarın yaklaşıp kendisini ellediğini tabir ediyor. Kullanıcıya geri çekilmesini söylediğinde ise “Ben bilmem. Sanal cihan bu. İstediğimi yaparım” diye karşılık verdiğini söylüyor.

Bu tıp sapkın davranışların oyun aleminde birinci kere duyulduğunu söyleyemeyiz. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de bir bayan oyuncuya dair tehdit ve taciz konuşmaları gündeme gelmişti. Metaverse’de bu tehdidi daha da tehlikeli hale getirecek olan faktörün ise ‘gerçeklik algısını artıran kıyafetler’ olduğu belirtiliyor. Örneğin Mari DeGrazia isimli bir kullanıcı, ‘haptik’ olarak isimlendirilen ve dokunsal his uyandıran bir sanal gerçeklik yeleğini giyerken diğer bir kullanıcı tarafından taciz edildiğini ve yeleğin de direkt olarak bu hissi aktardığını belirtiyor.

Çocuklara yönelik güvenlik tehditleri de büyük kıymet taşıyor:

Buna ek olarak, uzmanlara nazaran çocuk yaşta kullanıcılar için güvenlik tehditleri de epey büyük bir sorun oluşturuyor. Center for Countering Digital Hate (CCHD) isimli dijital ortamdaki kelamlı taarruzları denetleyen bir kuruluşta vazife yapan Callum Hood, Occulus Quest sanal gerçeklik başlıklarından oynanan VRChat oyununu birkaç hafta boyunca denetlediğini ve sadece 11 saatlik müddet içinde çocuklara yönelik 100’den fazla cinsel tehdit ve şiddet söylemi tespit ettiklerini tabir ediyor.

Uzmanlar, teknoloji şirketlerinin bu sanal kainatlara yatırım yaparken bu üslup sorunların önüne geçmek için de adımlar atmaları gerektiğini belirtiyor. Buna ek olarak, uygulama geliştiricilerinin de kullanıcılarını denetleyen düzenekler oluşturmaları gerektiğine vurgu yapılıyor. Sizin bu mevzu hakkındaki fikirleriniz neler? Sizce metaverse, ileride ütopik bir cihan haline getirilebilir mi? Niyetlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.