Categories
Sosyal Medya

Pinterest ortaya çıktığı günlerde ülkemizde fazla ilgi görmese de. Resimleri pinleyerek kategorilendirme işlemi ile kullanışlı olması nedeniyle ilgi görmeye başlayarak adeta virüs gibi yayıldı. Çoğu zaman kullanışlı olsa da web sitelerine ziyaretçi çekmek için bir araç olarak kullanılması en azından Türkiye’deki görsel veri kalitesini düşürdü. Şimdi de çok farklı bir deneyim ile karşımıza çıkmaya hazırlayan Pinterest, konu ile ilgili resmi hesaplarından açıklamalarda bulundu.

Tiktok’daki canlı yayınlardan farklı olarak alışveriş odaklı canlı yayın serileri sunacak olan uygulama, 8 Kasım’dan itibaren aktif olarak hayata geçeceğini duyurdu. Aynı zamanda beraberinde birçok özellik getirecek olan uygulamada yayınlar sonra tekrar izlenmek üzere kaydedilebilecek. Bu uygulamanın aynı zamanda pinner olarak tabir edilen pin panolarını oluşturan herkes tarafından yayın yapılabilir olması özelliği ile beraber gelmesi bekleniyor.

Bu özelliği kullanabilmek için uygulamanın sol üst kısmında bulunan TV simgesine tıklamanız yeterli olacak. İlk etapta yurtdışındaki büyük markaların yayın yapmasına izin vererek başladıktan sonra, tüm dünyaya yayılacak ekstra özellikler gelmesi bekleniyor.

Bildiğiniz üzere Instagram ve Tiktok uygulaması başta olmak üzere birçok sosyal medya uygulamasında canlı yayın özelliği bulunuyor. Her ne kadar Pinterest canlı yayında ürün hakkında soru sorma özelliği olacağını çok detay bir özellikmiş gibi göstermeye çalışsa da diğer uygulamalardaki sohbet kısmından farklı nasıl bir özelliği olacağını merakla bekliyoruz. İnternet yani uzaktan alışveriş deneyimini sıcak satışa yaklaştırmak için kullanıcı eğilimleri satın almaya doğru eğilim gösterdiği anda doğrudan satın al butonu gibi interaktif bir hareket ile kullanıcıyı üründen soğutmadan alışverişi gerçekleştirme davranışına dönüştürebilir.

Ayrıca burada kullanılan özellikler Google’ın hayal kırıklığına uğratan yüzlerce çöp projesine benzer bir şekilde rafa kalkmaz ve sürekli test ile geliştirilirse diğer uygulamalarda kullanılacak özelliklere öncülük edebilir görünüyor. Bunları desteklemek amacıyla yayıncıların ürün sunumlarını daha rahat ve ilgi çekici bir şekilde yapabilmesi için sahne arkasında sanal stüdyo tarzında bir hazırlık aşaması kullanıma açılacak. Bunların hepsi diğer uygulamaların canlı yayın pazarını domine etmesini engelleyerek canlı yayın aracılığı ile e-ticaret pazarındaki pastadan dilim almalarını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.