Categories
Sosyal Medya

AR Try-ON son zamanlarda gördüğüm en akıllıca interaktif hizmetlerden biri olabilir diye düşünüyorum. Özellikle pandemi sürecinde artan internet üzerinden alışveriş eğilimi ile birlikte Pinterest, Instagram gibi uygulamaların bu pazara yönelik pastadan daha büyük pay kapmak için yaptığı çalışmalardan bahsetmiştik. Şimdi de Snapchat uygulamasının bu konudaki yeni akıllıca ve kullanışlı görünen özelliğinden bahsedeceğiz. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin en büyük eksikliği fotoğrafta göründüğü gibi gelmemesi ya da üzerimize yakışmaması olarak özetlenebilir. Beden ve kalıp ile ilgili sorunlar olsa da şu an onu pas geçiyoruz.

İşte Snapchat buna çözüm olarak beğendiğiniz bir kıyafeti kameranızı açarak birebir nasıl üzerinizde durduğunu gösteren bir teknoloji yarattı. Bununla birlikte, bu görseli arkadaşlarınıza snap atarak onlardan anlık olarak fikir alabilirsiniz. Böylelikle internetin en büyük eksikliğini kapatmış oluyorsunuz. Hatta bir bakımdan daha avantajlı durumda olduğunuz da söylenebilir. Alışveriş merkezine gittiğinizde onlarca kıyafet için ayrı ayrı kabinlerde sıra bekleyip nasıl olduklarını denemeniz gerekirken Snapchat üzerinden aynı işlemi saniyeler içerisinde yaparak yüzlerce farklı kıyafetin üzerinizde nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz.

Sistemin temel çalışma prensibi aslında oldukça basit nasıl ki uygulamalarda kameranıza bir filtre eklediğinizde yüzünüzden çıkan alevler ya da başınıza takılmış bir şapka efekti veriyorsanız, aynı şekilde boyutlu yani derinlik özelliği bulunacak şekilde görselleştirilmiş kıyafetleri de deneme imkanınız oluyor. Farklı kıyafetleri tek snap üzerinde kombinleyerek yaptığınız takım alışverişlerinde de keyifle seçim yapabiliyorsunuz. Uygulamaya girdiğinizde ürünün snap kodunu okuttuktan sonra sanal şekilde denemeye başlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda yalnızca internet alışverişlerinde değil, gittiğiniz mağazalarda seçim yapmakta zorlandığınız anda kurtarıcı bir özellik olarak karşınıza çıkabilir.

Uygulamanın ne kadar kullanışlı olduğu ise henüz tartışılır durumda çünkü kıyafetleri denediğinizde bazen biraz kabarık ve garip görünebiliyor. Ancak bu konuda da güzel haberler var! Snap uygulamasının vücut hatlarını daha iyi okumaya yönelik yazacağı teknolojiler ile kıyafetlerin hangi bedeninin üzerinizde nasıl duracağını dahi detaylı bir şekilde görebileceksiniz. Bu teknolojiyi çoğu uygulama taklit edecek gibi görünüyor. Dijital alışverişte devrim niteliğinde desek bizce abartmış olmayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.