Categories
Teknoloji

WhatsApp ile birlikte dünyanın en tanınan iletileşme platformları ortasında yer alan Telegram, her yeni güncellemesiyle birlikte kullanıcılarına …

WhatsApp ile birlikte dünyanın en tanınan iletileşme platformları ortasında yer alan Telegram, her yeni güncellemesiyle birlikte kullanıcılarına daha düzgün bir iletileşme tecrübesi sunmaya çalışıyor. Birinci olarak 2013’te kullanıma sunulan ve Rus programcı Pavel Durov tarafından yaratılan platform, geçtiğimiz aylarda imajlı görüşmelerin ve canlı yayınların kayıt altına alınacağı bir özelliğini duyurmuştu.

Artık de Telegram’dan WhatsApp kullanıcılarını kıskandıracak bir güncelleme geldi. Yapılan açıklamalara nazaran 550 milyondan fazla kullanıcısı bulunan uygulamaya Telegram 8.4 güncellemesi ile birlikte uzun vakittir beklenen birçok yeni özellik ekleniyor.

İletilere ‘emoji’ ile reaksiyon verilebilecek

Gelen haberlere nazaran kullanıma sunulan Telegram 8.4 güncellemesiyle birlikte kullanıcılar, artık bildirilere ‘emoji’ ile reaksiyon verebilecek. Daha evvel iMessage, Discord ve Slack üzere iletileşme platformlarında karşılaştığımız bu özellik, Telegram kullanıcılarının altı farklı emoji ile iletilere reaksiyon vermesine imkan sağlayacak. Ayrıyeten bu emojilerin, iOS’ta özelleştirilebileceği; fakat bunun şu an için Android’te mümkün olmadığı belirtildi. Bildirilere iki sefer tıklanılarak kullanılabilecek olan emojilerin ‘Ayarlar’ kısmındaki ‘Çıkartmalar ve İfadeler’ kısmında bulunan ‘Hızlı Tepki’den değiştirilebileceği de açıklamalar ortasında yer aldı.

Bunun yanı sıra Telegram, iletileşme tecrübesini daha da güzelleştirmek için ‘animasyonlu emoji’lerin geliştirilerek çok daha büyük ve ilgi alımlı hâle getirildiğini aktardı. Ayrıyeten, gönderilen bildirilerin gizlenmesi için bir ‘Spoiler’ uyarısı da kullanıma sunuldu. Bunun sayesinde kullanıcılar, gönderilen metnin gizlenmesini sağlayabilecek; gizlenen metinler de bildiriye tıklanıldığında açılabilecek. İletileri direkt olarak uygulama üzerinden farklı bir lisana çevirebilecek bir özelliğin de platforma eklendiği yapılan açıklamalarda belirtildi.

WhatsApp dünyanın en tanınan iletileşme platformu unvanını müdafaaya devam ediyor. Lakin Telegram’ın, uygulamasını gitgide güzelleştirerek bu hususta değerli ataklar yaptığını ve öbür iletileşme platformlarının önüne geçmede büyük adımlar attığını söylememiz yanlış olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.