Categories
Sosyal Medya

İnternet pazarlamanın gücünü henüz aktif olarak kullanmıyor olsanız dahi gelecekte buna ihtiyacınız olabilir ve bu gücün halihazırda farkındasınızdır. Çoğunlukla internet üzerinden ürünlerinizi pazarlamak için aklınıza Instagram uygulaması gelse de gençlerin çığ gibi büyüyen bir trende doğru gittiklerini geç olmadan görmeniz gerekiyor. İşte bunu daha elle tutulur veriler ile görüp ikna olabilmeniz ve satış stratejilerinizi buna göre daha öngörülebilir şekilde planlamaya devam edebilmeniz açısından TikTok uygulaması detaylı istatistiklerini kullanıcılarına açtı.

TikTok ülkemizde ve dünyada özellikle pandemi sonrası dönemde e-ticarete öncülük edecek derecede patlama yaşayarak en aktif kullanılan uygulamalar arasına oturdu.

TikTok Geçen Yıl Rekor Üstüne Rekor Kırdı

Objektifliği tartışılsa da TikTok ekibinin iddasına göre black friday kampanyalarında diğer sosyal medya platformlarına nazaran %54 daha fazla etkili oldu. Bu etkileşimin aktifliğini geçen yıl verileriyle açıkca ortaya döken ekip, kullanıcıların %80’inin black friday alışverişi sırasındaki davranışlarının TikTok reklamları tarafından belirlendiğini ifade ediyor. Bu veriler uygulamanın ne kadar harika bir pazarlama aracı olabileceğini gösterdiğinden markalar açısından ilgi çekici bir odak noktası olma yolunda da güzel bir pazarlama stratejisi olmuş. Black friday alışkanlığı gelenek üzere yılın tek günü insanların dükkanlara akın etmesiyle olup bitiyordu. Ancak Covid süreci bu durumu biraz değiştirmiş görünüyor. TikTok uygulamasında kullanılan #blackfriday hashtagi Ekim ayının son haftalarında üçe katlandı ve gün geldiğinde zirve yaptı. Etkisi geçmesi beklenilen satış kampanyaları birden balon etkisiyle dip yapmak yerine yılbaşına kadar nispeten etkili olmaya devam etti.

TikTok bu durumu insanların beton yığını binalara akın etmekten çok artık interneti tercih etmesi olarak yorumluyor ve gelecekte de bu tür özel gün alışverişlerinin tek bir gün ile sınırlı olmayın birkaç aya kadar etkili olabileceğini ifade ediyor. Ayrıca TikTok Business sayfasında reklam stratejilerini derinleştirmek için birkaç detaylı analiz daha bulunuyor. Bu verilerin yılbaşı alışverişleri için de heyecan verici derecede etkili olacağı için markaları reklam kullanmaya davet ediyor.

Yukarıdaki grafikte diğer platformlara nazaran black friday gününde kullanıcıların TikTok üzerinde daha çok hangi kategoriler üzerinde alışveriş yapmaya eğilimli oldukları incelenebilir. Birinci sırada oyun ekipmanları yer alıyor ve onu hediyelikler takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.