Categories
Sosyal Medya

Görüntü paylaşım platformu TikTok, iOS 15’in en değerli özelliklerinden biri olan SharePlay dayanağına kavuştu. Ortaklaşa bir şeyler izlemeye …

Görüntü paylaşım platformu TikTok, iOS 15’in en değerli özelliklerinden biri olan SharePlay dayanağına kavuştu. Ortaklaşa bir şeyler izlemeye imkan sağlayan SharePlay, FaceTime ile imajlı görüşme esnasında etkin edilebiliyor. Hem iPhone ya da iPad’inizin ekranını karşıdaki bireyle anlık olarak paylaşıyorsunuz hem de uygulamaları birlikte kullanabiliyorsunuz.

SharePlay; Disney+, Hulu, HBO Max, Twitch üzere dijital yayın platformlarında çalışıyor. Özelliğin WWDC21 etkinliğinde gerçekleştirilen duyurusunda, TikTok’un da destekleneceği belirtilmişti. 25 Ekim’de yayınlanan iOS 15.1 güncellemesiyle iPhone kullanıcılarının hayatına resmen giren SharePlay’i TikTok kullanıcıları uzun müddettir bekliyordu.

TikTok, SharePlay ile “Bizim İçin” sayfasını erişime açtı

FaceTime’da manzaralı görüşme yaparken SharePlay özelliğini etkin ettiğinizde, TikTok küçük lakin değerli bir değişikliğe uğruyor. Olağanda ana sayfaya tıkladığınızda, ilgi alanlarınıza nazaran şahsileşen “Sizin İçin” kısmı karşınıza geliyorken; SharePlay’i çalıştırdığınızda “Sizin İçin” sayfası otomatik olarak For Us (Bizim İçin) ismine sahip oluyor.


TikTok, SharePlay özelliğini destekliyor

“Bizim İçin” sayfasında TikTok, tekrar görüştüğünüz bireyle birlikte izleyebileceğiniz görüntülerden oluşan bir akış size sağlıyor. Ancak uygulamanın, buradaki görüntüleri önerirken sizin hesabınızı mı yoksa karşıdaki kişinin hesabını mı dikkate aldığı aşikâr değil. Yani “Bizim İçin” sayfasının, tam olarak nasıl bir algoritmaya nazaran şekillendirildiği bilinmezliğini koruyor.

Tom isimli arkadaşıyla SharePlay üzerinden TikTok kullanan Aether Aurelia isimli Twitter kullanıcısı, yaşadığı tecrübeleri şöyle aktardı:

[Bizim İçin] SharePlay oturumundaki aygıtlar ortasında senkronize edilmiş bir sayfadır, ayrıyeten ilgi alanlarını karıştırıyor üzere görünmektedir. Anladığım kadarıyla onları karıştırıyor, lakin bir sonraki görüntüye kaydırdığımda daha çok beni maksat alıyor üzere görünüyordu. Tom kaydırdığında ise onu maksat alıyor üzere gözüküyordu.

SharePlay, kullanıcıların FaceTime üzerinden birlikte görüntü izlemelerine müsaade vermekle hudutlu kalmıyor. Apple Music’teki çalma listenizde bulunan müzikleri de arkadaşlarınızla birlikte dinleyebiliyorsunuz. Ayrıyeten illa bir şeyler dinlemenize yahut izlemenize de gerek yok; ekran paylaşımı dayanağı ile birlikte ders çalışmak, not almak üzere farklı hedefler için de SharePlay’i kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.