Categories
Teknoloji, Yazılım

Tarih boyunca çeşitli olaylar, ülkelerin yazgısını değiştirip nasıl bir geleceğe sahip olacaklarını belirledi. Her ne kadar şu anda Antik Roma …

Tarih boyunca çeşitli olaylar, ülkelerin yazgısını değiştirip nasıl bir geleceğe sahip olacaklarını belirledi. Her ne kadar şu anda Antik Roma devrine nazaran uzay çağında üzere yaşıyor olsak da politik ve toplumsal alanda toplumsal olaylar yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ABD’de yaşanan Kongre Baskını da yakın tarihte akıllarda kalan politik şiddet olaylarından biriydi. Artık ise araştırmacılar, bu stil olaylar karşısında hazırlıksız yakalanmamak için ‘yapay zeka’ teknolojisi alanındaki çalışmalarını hızlandırdı.

Florida Merkez Üniversitesi’nde yer alan ve toplumsal şiddet olaylarını evvelce kestirim etmesi için tasarlanan CoupCast isimli yapay zeka teknolojisinin arkasındaki isimlerden Clayton Besaw, “Artık daha fazla dataya ve imkana sahibiz. Şu anda evvelki periyotlardan çok daha farklı bir yol izleyebiliriz” sözlerini kullandı. Uzmanlardan bir kısmı yapay zeka teknolojisinin toplumsal olayları iddia etmede faydalı bir araç olacağını düşünürken başka bir kısmıysa bunun her vakit yanlışsız sonuçlar vermeyeceği görüşünde.

İki farklı görüş var:

Toplumsal olayları evvelce varsayım etmeye yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan Philip Schrodt, yapay zeka teknolojisinin bu tarafta olumlu bir adım olacağını şu sözlerle ifade etti: “Bunu ‘hava durumu’ iddiasıyla karşılaştırabiliriz. Tıpkı yaklaşan bir fırtınada olduğu üzere yaklaşan tehditler de gözlemlenebilecek.” CoupCast’in geçtiğimiz yıl yaşanan olayların akabinde ABD’de daha fazla dikkat çekmeye başladığı bilgisi de paylaşılırken birtakım uzmanlar, bu şekil bir teknolojinin ‘tutmayabileceği’ kanaatinde.

One Earth Future isimli programlama şirketinde yönetici olan Jonathan Bellish, ortada çok fazla bilgi olmasına rağmen bu dataları kullanarak lokal ve bölgesel iddialar yapmanın son derece güç olacağını belirtiyor. Buna ek olarak, Bellish ve yapay zeka teknolojisinin bu tarafta kullanışlı olmayacağına inanan uzmanlar da ‘hava tahmini’ örneğini yanlışsız bulmuyor. Zira hava durumunun bilakis kayıt altına alınan beşerler ‘taktiklerini’ değiştirerek bir formda farklı bir noktadan harekete geçebilirler. İnsanların bu biçimde duruma adapte olarak hareket ediyor olması, makinaların toplayacağı tarihi dataları de bir nevi işe yaramaz kılıyor. Ayrıyeten uzmanlar, makinaların ‘barışçıl ve şiddet yanlısı olmayan’ şovları de toplumsal bir şiddet olayı olarak algılayıp tehdit halinde varsayım edebileceğini belirtiyor.

Sizin bu mevzudaki fikirleriniz neler? Yapay zeka teknolojisiyle toplumsal şiddet olaylarını evvelden varsayım etmek mümkün mü? Yoksa insan tabiatı varsayım edilemez mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.