Categories
Sosyal Medya

Twitter arama algoritması konusunda en sevilmeyen uygulamalardan biri. Bu yeni özellik getirilmeden önce yapılması gereken önemli düzeltme, arama ile ilgili altyapı problemlerinin çözülmesi olacaktır. Bahsettiğimiz şey, bir söz öbeğini arama kısmına yazdığınız vakit aradığınız asıl şey harici alakasız sonuçların karşınıza çıkması. Umulur ki yeni özellik de böyle anlamsız bir şekilde çalışmaz ve kullanıcıların işine yarar. Twitter profillerinin içerisinde bir gönderi hoşunuza gittiğinde yapabileceğiniz şey, gönderiyi favorilere eklemekti. Ancak bu çoğu zaman fazla işe yaramaz bir kaydetme yoludur. Yüzlerce gönderiyi favorilerinize eklediğinizde bu sefer de bunların içerisinden eleme yapmak durumunda kalıyorsunuz. Artık her profilin içerisinde ayrı ayrı arama yapabilmenize imkan tanınıyor.

Bu özellik daha önce de kullanılabiliyordu fakat pek göz önünde bulunmadığından, çoğu kullanıcı tarafından bilinmiyordu. Arama kutucuğuna terimi girdikten sonra aramayı özelleştirme alanına girip kullanıcı bazlı filtreleme yaptığınız anda o kullanıcıya özel sonuçları görebiliyordunuz. Ancak bu son derece fazla vakit kaybettiren karmaşık bir yöntemdi. Şu anda ise yalnızca profilin sağ üstünde bulunan büyüteç imgesine tıklayarak Twitter profil içi arama yapabilirsiniz.

Artık Gizli Twitler Kalmayacak!

Bu özellikle beraber kişilerin attıkları Twitlerin eskiye giderek popülerliğini kaybetmesiyle oluşan gizlenme şansını ortadan kaldırmış olacak ve meşhur Twit ifşaları kolaylaşacak. Silinmesi unutulan ve çarpık ifadeler bulunan tüm seriler eskileriyle kolaylıkla karşılaştırabilecek. Ayrıca bir anahtar kelime dizisi ile ilgili arama yaptıktan sonra o kullanıcının konu hakkındaki tüm düşüncelerini ya da bu düşüncelerinin nasıl evrildiğini rahatlıkla gözlemleyebileceksiniz.

Özellik şu anda yalnızda İOS platformunda bulunuyor. Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre eklenti henüz test ve geliştirme aşamasını tamamlamamış. Çok yakın zamanda web ve android platformlarında  da bu özelliğin kullanılabileceği müjdesi veriliyor. Özelliği görebilmeniz için Twitter uygulamasının en son sürümünü kullandığınızdan emin olun. İOS kullanmanız ve en son sürüme sahip olmanıza rağmen özelliğe erişemiyorsanız endişe etmenize gerek yok. Yapmanız gereken tek şey kısa bir süre daha beklemek. Çünkü bu özellik bazı kullanıcılara henüz açılmadı. Test edildikçe daha çok kişiye ulaşacak ve tüm platformlara sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.