Categories
Sosyal Medya

Netflix’te yayınlandığı günden itibaren izlenme rekorları kıran ve gündemden düşmeyen Squid Game, isminden bahsettirmeye devam ediyor. Dünyada …

Netflix’te yayınlandığı günden itibaren izlenme rekorları kıran ve gündemden düşmeyen Squid Game, isminden bahsettirmeye devam ediyor. Dünyada çılgınca görülebilecek bir popülerliğe ulaşan diziyle ilgili, birçok aktiflik düzenleniyor. Ülkemizde düzenlenen belediye şenliklerinde dizinin oyunlarını görmeniz de muhtemel elbette.

Squid Game toplumsal medyada da en çok konuşulan mevzuların başında geliyor. Twitter, dizi ve sinema kesimine yönelik açıkladığı tahliller ortasında Squid Game dizisine de yer vererek, toplumsal medyadaki tesirlerini paylaştı. Gerçekleştirilen tahlilde Squid Game bu yılın en tesirli ve istek gören dizisi olarak tanımlandı.

Squid Game, Güney Kore kültürüne ilgiyi artırdı

Ortaya çıkan yeni bilgilere nazaran her 1 saniyede paylaşılan 6 tweetin diziler ve sinemalar hakkında olduğu görülüyor. Bu doğrultuda final yapan diziler dahi uzun müddet konuşulmaya devam ediliyor. Son yıllarda bu istikamette en büyük etkiyi sağlayan dizilerden biri de Squid Game oldu. Twitter, açıkladığı tahlil doğrultusunda bu yılın en tesirli ve istek gören dizisi olarak tanımladığı Squid Game’e ait “Güney Kore çıkışlı öbür dizi ve sinemalara gösterilen ilgiyi de bir oldukça artırdı” sözüne yer verdi.

Demografik olarak bakıldığında ülkemizde Squid Game hakkında en çok tweet paylaşanların yüzde 37 oranında 18-24 yaş aralığındaki gençler olduğu belirtilirken, bu oranı yüzde 35.7 ile 25-34 yaş aralığı takip ediyor. Datalarla ilgili yapılan açıklamada “Sonuç olarak, televizyon gösterileri ile ilgili inceleme ya da ek sahneler üzere görüntü içeren tweetlerin görüntülenme sayısı, geçtiğimiz yıla kıyasla göz arkası edilemeyecek derecede arttı” kelamlarına yer verildi.

Ayrıyeten datalarda, şeker kalıbı oyununa atıf yapılarak paylaşılan gönderilerin tahlili de yer aldı. Buna nazaran Squid Game hakkında en çok konuşulan hesap ve en çok beğeni, retweet alan gönderi, Galatasaray’ın derbi öncesinde şeker kalıbına atıf yaparak paylaştığı tweet oldu. İstanbul’da düzenlenen Formula 1 yarışının tanıtımı için kullanılan Squid Game konsepti de en çok etkileşim alan gönderiler ortasında yer alıyor.

Squid Game’de gözden kaçırmış olabileceğiniz ayrıntılara birlikte göz attığımız görüntümüzü izlediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.