Categories
Teknoloji

Birkaç hafta evvel Xiaomi’nin Android tabanlı akıllı telefon arayüzü MIUI’ın yeni versiyonu MIUI 13’ün birinci çıktığında geleceği modelleri ve o …

Birkaç hafta evvel Xiaomi’nin Android tabanlı akıllı telefon arayüzü MIUI’ın yeni versiyonu MIUI 13’ün birinci çıktığında geleceği modelleri ve o vakte kadar bilinen özelliklerini sizlerle paylaşmıştık. Bugün Xiaomi 12 ailesini çıkaran şirket, lansmanda bu yeni arayüzü versiyonuna da değindi.

MIUI 13 bugüne kadar sırf dedikodu ve sızıntılardan ibaretti. Lakin Xiaomi bugün yeni versiyonu resmen tanıttı. Biz de güvenlik, performans ve tasarım alanındaki geliştirmeleri kısaca anlatalım dedik.

Performansta gözle görülür düzgünleşme var

Perfomanstan başlayacak olursak Xiaomi amiral gemileri yeni versiyonla 12.5 versiyonuna nazaran 15% daha az kare atlama sorunu yaşadı. Bu oran orta segment modellerde 32% ve alt segment modellerde 52%’ye kadar çıktı. Natürel bu sonuçlar aygıtların yüksek güç harcayacağı süreçlerde sabit pozisyonda alınan datalardan oluşuyor. Günlük kullanımda bu oranların çok daha düzgün olacağı kesin. Ayrıyeten bu versiyonla telefonda birebir anda 14 uygulama açılabiliyor. Rakip telefonlar olan Huawei P50, Vivo X60 Pro Plus, ve Oppo Find X3 Pro’da bu sayı sırasıyla 13, 9, ve 5.

Daha inançlı:

Güvenlik teknolojik aygıtlarda bilhassa bu yıllarda büyük değer taşıyor. Xiaomi de bunu göz önünde bulundurarak yüz tanıma özelliğini geliştirmiş. MIUI 13’te bu özellik kişinin gövdesini büsbütün görmezden gelip sadece yüze odaklanıyor ve yüzü kıvrımlarıyla birlikte üç boyutlu olarak tarayarak kilidin bir fotoğrafla açılmasının önüne geçiyor. Versiyonla birlikte gelecek özellikler ortasında ‘gizlilik filigranı’ ve ‘dolandırıcılık koruması’ isimli özellikler de yer alıyor. Fakat bu özelliklerin fonksiyonu hakkında açıklama yapılmış değil.

Daha canlı renkler ve yeni bir font:

Daha canlı bir tasarımı beraberinde getiren MIUI 13’te bilhassa widget’lara yönelik yenilikler mevcut. Bunun yanında MiSans isminde yeni bir font kullanan versiyonda birbirinden iç açıcı hareketli duvar kağıtları da mevcut.

Arayüzün tablet versiyonu ve MIUI’ın geleceği birinci modeller:

Xiaomi akıllı telefonlar için yenilenen arayüzün bir de tablet versiyonunu lansmanda tanıttı. Tasarım açısından telefon versiyonundan çok farklı olmayan MIUI 13 Pad’i farklı kılan ana etken, çoklu misyon alanında kullanım kolaylığı sağlayan özellikler. Bunların ortasında uygulamalar ortasında kolay geçiş sağlayan kısayollar, farklı nizamlarda ekran bölme ve pencereli mod seçenekleri ve yeni bir misyon çubuğu yer alıyor. MIUI 13 Pad’e bu özellikler kazandırılırken büyük ekranından tam olarak faydalanmak hedefiyle 3000’den fazla uygulama optimize edildi.

2022’nin birinci çeyreğinde MIUI 13 Pad’i alacak birinci tablet Pad 5 olacak. Xiaomi 12 ailesi de MIUI 13’ü birinci alan seri olacak. 12 ailesi raflarda yer aldığı üzere bu arayüzle gelecek. 11 ailesi ise tıpkı tabletler üzere 2022’nin birinci çeyreğinde arayüzle buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.