Categories
Yazılım

Office programları pek çok çalışan için günlük hayatın vazgeçilmezleridir lakin bu çalışanlardan biri olmasanız bile kesinlikle hayatınızda en az …

Office programları pek çok çalışan için günlük hayatın vazgeçilmezleridir lakin bu çalışanlardan biri olmasanız bile kesinlikle hayatınızda en az birkaç kez Office programlarıyla çalışmışsınızdır. Microsoft Office programlarından biri olan Excel ile bir tablo hazırladığınız vakit bu belgenin .xls uzantılı XLS belgesi formatında kaydedildiğini görmüşsünüzdür. İşte bu biçim, Excel’e özel bir evrak formatıdır.

Şu an bilgisayarınızda Excel yüklüyse ve karşınıza XLSX belge formatı çıkıyorsa şaşırmayın zira XLS evrak formatı bir mühlet kullanıldı ve yerini çok daha kullanışlı olan öteki formatlara bıraktı. Pekala, XLS evrakı nasıl açılır? Gelin XLS evrakı nedir biraz daha yakından tanıyalım ve bilgisayarınızda Excel yüklü değilse bile XLS evrakını açabileceğiniz alternatif sistemleri görelim.

XLS evrakı nedir?

Microsoft Office programlarından olan Excel’in 97 ve 2003 sürüm paketlerinde geçerli evrak formatı .xls uzantılı XLS belgesidir. Yani Microsoft Excel 97 ya da Microsoft Excel 2003 ile bir tablo hazırladıysanız XLS evrak formatında kaydedilmiş demektir. XLS belge biçimi, bir Excel tablosu için gerekli fotoğraf, metin, çizelge, satır, sütun üzere tüm biçimlendirilmiş bilgiyi saklar.

XLS evrakı nasıl açılır?

 • Metot #1: Microsoft Online Office ile XLS belgesi açma
 • Sistem #2: XLS Viewer Free programı ile XLS evrakı açma
 • Usul #3: XLS Viewer, Editor eklentisi ile XLS evrakı açma
 • Usul #4: Aspose ile online olarak XLS belgesi açma

Usul #1: Microsoft Online Office ile XLS evrakı açma:

 • Adım #1: Buradan Microsoft Online Office internet sitesini açın.
 • Adım #2: Microsoft hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Sol sütundan Excel hizmetini seçin.
 • Adım #4: ‘Karşıya yükle ve aç…’ yazısına tıklayın.
 • Adım #5: Açmak istediğiniz XLS belgesini seçin.
 • Adım #6: Belge boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda belgeniz açılacak.
 • Adım #7: Evrak üzerinde Microsoft Online Office sonları içinde düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Adım #8: Belge seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz belgeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • ya da
 • Adım #9: Belge seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz belgeyi OneDrive hesabınıza kaydedebilirsiniz.
 • Adım #10: Süreç tamam.

Microsoft Online Office ile XLS belgesi açma süreci için üstteki adımları uygulamanız kâfi. XLS bir Excel belge formatı olduğu için açmanın en âlâ yolu da Excel kullanmaktır. Şayet bilgisayarınızda Excel programı yüklü değilse fiyatsız olarak Microsoft Online Office hizmetini kullanabilirsiniz.

Sistem #2: XLS Viewer Free programı ile XLS belgesi açma:

Buradaki temas ile Microsoft uygulama mağazası üzerinden fiyatsız olarak indirebileceğiniz XLS Viewer Free uygulaması ile hem XLS hem de XLSX formatındaki evrakları açabilirsiniz.

Yol #3: XLS Viewer, Editor eklentisi ile XLS belgesi açma:

Şayet Google Chrome internet tarayıcısını kullanıyorsanız ve sık sık XLS belgelerini açmanız gerekiyorsa buradaki ilişki üzerinde fiyatsız olarak XLS Viewer, Editor eklentisini indirebilirsiniz. XLS Viewer, Editor; XLS ve XLSX başta olmak üzere pek çok farklı formattaki e-tablo evraklarını görüntüleyebilir.

Yol #4: Aspose ile online olarak XLS belgesi açma:

Buradaki temas üzerinden ulaşabileceğiniz Aspose internet sitesi üzerinden XLS belgelerinizi rastgele bir program indirmeden ve fiyat ödemeden online olarak görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz sunulan hizmetin programını bilgisayarınıza indirerek XLS ve gibisi e-tablo belgeleri üzerinde farklı süreçler de yapmanız mümkün.

XLS dönüştürme süreci nasıl yapılır?

XLS evrakını farklı bir belge formatına dönüştürmek istiyorsanız en tesirli formül Excel ile ya da Excel Online ile açtıktan sonra farklı kaydet seçeneği üzerinden yeni bir biçim belirlemektir. Direkt olarak belge formatının bağlantılı olduğu program tarafından değiştirildiği için rastgele bir sorun yaratmaz.

Şayet Excel üzerinden XLS dönüştürme süreci yapmak istemiyorsanız buradaki ilişki üzerinden Mr. Veri Converter evrak dönüştürme hizmetine ulaşarak XLS belgesini farklı evrak biçimlerine dönüştürebilirsiniz. Lakin Excel yolunda olduğu kadar başarılı sonuç alamayabilirsiniz.

Bir devir Microsoft Excel ile oluşturulan belgelerin kayıt biçimi olan XLS evrakı nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu belge formatını açmak için uygulayabileceğiniz farklı metotlardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.