Categories
Teknoloji

İnsan alakalarını, insan haklarını ve eşitlikçi bir ortamı bozan toksik davranışların tahminen de hepsi lisanda başlıyor. Haberlerde …

İnsan alakalarını, insan haklarını ve eşitlikçi bir ortamı bozan toksik davranışların tahminen de hepsi lisanda başlıyor. Haberlerde görebileceğiniz cinsiyetçilik, homofobi ve ırkçılık üzere kaynakları olan birden fazla cinayet ve taciz hatasının temelinde, kullandığımız lisanlarda bunları besleyen tabirler yer alıyor. Her gün daha fazla insan kullandıkları lisan konusunda farkındalık sahibi oluyor. Fakat üniversite öğrencilerinin geliştirdiği bir aygıt, bu süreci hızlandırabilir.

Üniversite öğrencilerinin geliştirdiği eserlerin sergilendiği ‘Global Grad Show’da tanıtılan bir aygıt, yanındakileri uyararak politik doğruculuktan şaşmamalarını sağlıyor. Yapay zekayla çalışan ‘Themis’, ofansif sözleri saptayarak sözün sahibine ‘haddini bildiriyor’.

Lafını geri al

Yakın vakitte Dubai Tasarım Haftası dahilinde düzenlenen ‘Global Grad Show’, birbirinden farklı ve inovatif icatlara sahne oldu. Bunlardan biri ise, ismini adalet ve tertip tanrıçası Themis’ten alan yapay zeka dayanaklı bir aygıt oldu. Bu aygıtın misyonu, ortamdaki konuşmalardan ofansif ve sakıncalı sözleri seçerek ifadeyi sarf eden kişiyi sesli bir biçimde uyarmak.

Lambaya misal bir hale sahip Themis, üzerindeki sensörlerle konuşmaları etkin olarak dinliyor. Yapay zeka sayesinde politik olarak yanlış bir söz kullanıldığında olaya el atan aygıt, sesini yükselterek şahsa yaptığını yanlışın farkına varmak için mühlet veriyor. Konuşmacılar bu 2 dakikalık müddet içerisinde özür dileme ve yapılan yanlış hakkında düşünme, tartışma fırsatı buluyor.

Aygıtın geliştirilmesinin gerisindeki neden, toplumda her bireyin dediklerinden sorumlu olacağı ve konuşurken empati yoluyla karar vereceği bir ortam oluşturmak. Bir müddet denendikten sonra aygıtın okullarda, ayrıştırıcı sözlerin gençler tarafından kolaylıkla kullanılabileceği ve karşı tarafı etkileyebileceği bu eğitim ortamlarında kullanılabileceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.