Categories
Teknoloji, Yazılım

Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, 2021 kıymetlendirme toplantısında Yargıtay’ın yeni periyotta geçeceği bir teknolojinin …

Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, 2021 kıymetlendirme toplantısında Yargıtay’ın yeni periyotta geçeceği bir teknolojinin işaretini verdi. Akarca, yapay zeka tabanlı sistemlerin çeşitli ülkelerde kullanıldığını belirterek bunun Yargıtay’da da kullanılması gerektiğini söz etti. Sistemin hazırlıklarının ne vakit tamamlanacağı da açıklandı.

Avrupa Kurulu ile yürütülen Yargıtayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yapay zekâ tabanlı sistem geliştirildiği tabir edildi. Akarca, aktüel ve emsal kararların yaygınlaştırılmasının kolaylaştırılmasını ve isimli kalitenin yükseltilmesini hedefleyen sistem için çalışmaların işçi eğitimleri dahil 2023 yılında tamamlanacağını açıkladı.

Yargıtay’da yapay zekâ ne sunacak?

Bahsi geçen yapay zekâ tabanlı sistemin ihale müracaatlarının tamamlandığı belirtilirken sistemin vatandaşa ve isimli kaliteye sunacağı yararlardan da bahsedildi. Buna nazaran sistem devreye girdiğinde arama yapılan mevzudaki emsal kararlar ve yasa değişikliği sonrası çıkan kararların öncelikli olarak kullanıcıya sunulması planlanıyor.

Sistemle 200 – 300 sayfalık dava evraklarının özetlerinin hazırlanabilmesi, böylelikle savcılık ve müzakere süreçlerinin hızlandırılmasının sağlanabileceği de belirtildi. Yargıtay Lideri Akarca, açıklamasında fiyatsız olmasını planladıkları sistemin oturması halinde bilhassa hukuk davalarında vatandaş ve avukatların, kanıt ve dataları sisteme girerek davayı kazanma ihtimalini öğrenebileceklerini söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.