Categories
Sosyal Medya

Dünyanın en tanınan görüntü akış platformlarından YouTube, 10 Kasım 2021 tarihinde yaptığı bir açıklama ile dislike (beğenme) butonu için bir …

Dünyanın en tanınan görüntü akış platformlarından YouTube, 10 Kasım 2021 tarihinde yaptığı bir açıklama ile dislike (beğenme) butonu için bir açıklamada bulunmuştu. Yeni periyotta görüntülerin beğenmeme sayılarını gizleyeceğini açıklayan platformun kurucularından Jawed Karim, hususla ilgili sessizliğini bozdu.

Karim: ‘YouTube gerçek bir karar almadı’

2005’in Şubat ayında Steve Cahen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan ve dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi olan YouTube an prestijiyle ayda iki milyardan fazla kullanıcıya erişiyor. Kuruluşundan yalnızca bir yıl sonra Google tarafından tam 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube, o günden beri Google tarafından yönetiliyor ve periyodik olarak kullanıcılara farklı özellikler sunuyor.

Gün prestijiyle YouTube’un yeni periyotta dislike sayılarını gizlemesi hakkında bir açıklama yapan Karim, şirketin verdiği kararı çok yanlışlı bulduğunu ve bunun içerik üreticileri için de yarardan çok ziyan getireceğini savundu.

İşte Karim’in açıklamaları:

“YouTube neden kimse tarafından ‘beğenilmeyen’ bu değişikliği yapıyor? Bir nedeni var ancak bu âlâ bir neden değil ve kamuya açıklanacak bir şey de değil. Makûs içeriği basitçe ve süratli bir biçimde tespit edebilmek, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik platformunun temel bir özelliğidir. Pekala neden? Zira kullanıcı tarafından oluşturulan her içerik düzgün değildir.”

Jawed Karim

Bu çeşit bir çıkış YouTube eş kurucusu Jawed Karim’in birinci sefer yaptığı açıklamalardan değil. 2013 yılında YouTube’u Google+ ile entegre eden şirket, bütün kullanıcıların görüntülere yorum yapabilmek için Google+ hesabına sahip olmasını mecburî kılmıştı.


Jawed Karim, YouTube’un Google+ zorunluluğuna reaksiyon gösteriyor.

Tıpkı gün YouTube’a yüklenen birinci görüntü olan ‘Me at the Zoo’ (Hayvanat Bahçesinde Ben) isimli görüntüye yorum yapan Karim, epey sert bir biçimde, görüntülere yorum yapılabilmesi için neden Google+ hesabına sahip olması gerektiğini sorgulamıştı.

Pekala sizler Jawed Karim’in yaptığı çıkış hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de dislike özelliğinin kaldırılması yanlışlı bir karar mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.